Yunanistan’da çarpıcı anket: Türkiye hakkında ne düşünüyorlar?

Son periyoda Türkiye ile Yunanistan ortasında tansiyon karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesi, ‘Türkler ve Yunanlar neye inanıyor?’ başlığıyla Mayıs ayı başında yapılan güvenlik ve iktisat araştırmasını sayfasına taşıdı. Anket, ELIAMEP ve İstanbul Siyasetler Merkezi (İPM) tarafından tasarlanan ve MRB ve KONDA şirketleri dIANEOsis tarafından da desteklendi.

İki ülke ortasında son periyotta yaşanan kriz patlak vermeden yapılan anketi manşetine taşıyan gazete, Yunanlıların ve Türklerin birbirlerini ve öteki memleketler arası aktörleri nasıl değerlendirdiğini de gözler önüne serdi.

Ta Nea’nın manşetten yayınladığı ankete nazaran, Yunanlar Rusya’yı Türkiye’den daha dost bir ülke olarak görüyor. Lakin iki ülkede de çoğunluk Ukrayna’nın işgal edilmesinden Rusya’yı sorumlu tutuyor. NATO’nun genişlemesinin Rusya’yı kışkırttığını düşünenlerin oranı Yunanistan’da yüzde 53, Türkiye’de yüzde 35 olarak açıklandı.

RUSYA VE ABD İLİŞKİLERİ

Yunanlıların yüzde 61’i Rusya’nın Yunanistan ile güçlü kültürel ve tarihi bağları olduğuna inanırken, yalnızca yüzde 33,7’si Rusya’nın Yunanistan için kıymetli bir stratejik ortak olduğunu savundu. Türkiye’de ise Rusya ile güçlü bağları olduğunu düşünenler oranı yüzde 30’da kalırken, Yunanistan’ın bilakis Rusya’yı stratejik ortak görenlerin oranı yüzde 50’yi buldu.

Yunan basınında yayımlanan ankete nazaran, Yunanistan’da Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi desteklediğine inananların oranı yüzde 58 olurken, Türklerin ise yüzde 55’i AB’nin Yunanistan’ın yanında durduğunu düşünüyor.

‘ABD’NİN BARIŞA KATKISI…’

Konu ABD olduğunda ise, ABD’nin Atina idaresine dayanak verdiğini düşünen Türklerin oranı yüzde 50 olurken, Yunanistan’da Washington’ın Ankara’yla tıpkı safta olduğunu düşünenler yüzde 47’de kaldı.

Ankete nazaran, hem Türkiye hem de Yunanistan’da ABD’nin Avrupa güvenliğine müdahil olmaması gerektiğini savunanların oranı ise epey yakın: Yunanistan’da yüzde 51, Türkiye’de yüzde 48. Yunan halkının sırf yüzde 26’sı, Türklerin ise yüzde 17’si ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının barışa katkı sunduğunu düşünüyor.