Vebitcoin vurgunu iddianamesi: Savcı, 1316’şar yıl mahpus istedi

Muğla merkezli kripto para süreç platformu Vebitcoin’in faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasının akabinde 329 kişiyi mağdur ettiği belirtilen şirketin tutuklu CEO’su ‘Baron’ lakaplı İlker Baş’ın da ortasında bulunduğu 16 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı. 249 sayfalık iddianamede, İlker Baş, ‘Hanımağa’ lakaplı eşi Güliz Baş ile birlikte başka sanıklar hakkında, nitelikli dolandırıcılık hatasından 1316’şar yıl mahpus cezası istendi. Şirketin faaliyetine son verdiği gün, 488 bin dolarlık kripto paranın farklı cüzdan hesabına havale edildiği ortaya çıktı.

SADECE 1 KİŞİ TUTUKLU

Dava süreci, Mali Cürümleri Araştırma Konseyi (MASAK) Başkanlığı’nın, şikayetler üzerine kripto para platformu Vebitcoin’in Türkiye’deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etmesiyle başladı. Y.D.Ç., A.G., H.Ö., M.O.Y., İ.F.T., B.K., ile G.A., Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin faaliyetine son vermesi üzerine kripto paralarını alamadıklarını ileri sürerek, polise şikayette bulundu. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Menteşe ilçesinde oturan Vebitcoin’in CEO’su ‘Baron’ lakaplı İlker Baş, ‘Hanımağa’ lakaplı eşi Güliz Baş ve şirketin 2 çalışanı Berkay Baş ile Aykut Erdoğdu, 23 Nisan 2021’de polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki süreçlerinin akabinde 26 Nisan 2021’de sevk edildikleri adliyede tutuklandı. Avukatların, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazı üzerine İlker Baş’ın dışındaki 3 kişinin isimli denetim kuralı ile tahliye edilmesine karar verildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı genişleterek, şirketin faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle 12 şüpheliyi de belgeye dahil etti. Evrak kapsamında 1’i tutuklu olmak üzere 16 kişi hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianame, Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Muğla cumhuriyet savcıları Mehmet Sevimli Keleş ile Sevcan Erciyas tarafından hazırlanan 249 sayfalık iddianamenin ayrıntılarına ulaşıldı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN REKLAM

329 mağdurun yer aldığı iddianamede, toplumsal medya paylaşım platformlarında vebitcoin.com internet sitesinin tanıtımının yapıldığı, yatırımcıların inancını kazanmaya yönelik paylaşımlar bulunduğu, şikayet sitelerinde ise şirket ile ilgili çok sayıda olumsuz yoruma rastlanıldığı anlatıldı.

İLKER BAŞ: AYLIK GELİRİM 1 MİLYON 500 BİN LİRA

DHA’nın haberine nazaran iddianamede, İlker Baş’ın polisteki tabirine de yer verildi. Baş tabirinde, şirketine ilişkin site üzerinden alış-satışa aracılık ederek kar sağladığını, aylık gelirinin ortalama 1 milyon 500 bin lira, bunun 15 bin lirasını aile gereksinimleri için, öteki meblağı tekrar şirket için kullandığını, şirketin süreç hacminin aylık ortalama 800 milyon lira olduğunu söyledi.

İddianamede, sanıkların 3 bireyden fazla bir sayıda hareket ettikleri, örgüt başkanının İlker Baş olduğu, sanıklar Güliz Baş, Berkay Baş ve Aykut Aydoğan’ın yürütülen soruşturma kapsamında yer alan tespitler dikkate alındığında yönetici konumunda oldukları, M.D., M.S., M.Ş.,, E.G., Y.K., Ş.D., ile B.E.’nin örgüt üyesi konumunda bulunduklarının tespit edildiği yer aldı.

Örgütün hiyerarşik bir yapı içerisinde misyon yaptığının anlatıldığı iddianamede, talimatları önderin verdiği, yönetici ve üyelerin talimatlar doğrultusunda kripto para alım-satımı ve para transferleri yaptıkları belirtildi.

İddianamede, yönetici Berkay Baş’ın alınan tabirinde, 23 Nisan 2021’de örgüt önderi İlker Baş’ın talimatı ile 488 bin dolarlık eseri kendilerine bildirilen farkı bir şirkete ilişkin cüzdan hesabına gönderdiklerini söylediği belirtildi. Şirketin faaliyetini durdurma kararının verildiği gün platformunun şifrelerini korktuğundan sildiğini de tabirinde söylediği belirtilen Berkay Baş’ın bunu hesaplara soruşturma evresinde ulaşılamaması için yaptığını da kaydetti.

İDDİANAMEDEN: NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK

İddianamede, İlker Baş’ın mağdurların parasını ödeyemediğine prestij edilmemesi, sanıkların sistematik bir biçimde örgüt faaliyeti çerçevesinde hareket ederek nitelikli dolandırıcılık hatasını işlediklerine de dikkat çekildi.

İlker Baş, eşi Güliz Baş, yeğeni Berkay Baş, Aykut Aydoğan, M.D., E.G., M.S., M.Ş., Y.K., B.E., Ş.D., T.A., Ç.E., A.B., T.A., ile F.İ.A.’nın nitelikli dolandırıcılık kabahatinden 1316’şar yıl mahpus cezası istendi. (HABER MERKEZİ)