Ukraynalı teknoloji devi Ajax Systems Türkiye’de fabrika açacak

Yazılımda dünyanın parlayan yıldız ülkelerinden biri de Ukrayna. 50 milyar dolarlık ihracatı bulunan ülkede, bilişim ve yazılım hissesi yüzde 10’un üzerinde ve 6 milyar dolara ulaşıyor. Rusya’nın işgalinden evvel global yazılım pazarında önemli bir oyuncu olan Ukrayna, bu manada dünyaca ünlü şirketlerin de hizmet aldığı bir merkez pozisyonundaydı. 100 binden fazla yazılımcıya konut sahipliği yapan Ukrayna’nın, outsourcing (dış kaynak kullanımı) hizmeti verdiği şirketler ortasında Deutsche Bank, UBS, Citibank, Alstom, General Electric, Halliburton, Samsung, Oracle, Microsoft, Mercedes üzere alanında global pazar başkanı olan firmalar bulunuyor. Dünyanın en âlâ 100 IT Outsourcing şirketi ortasında 12 Ukraynalı şirket bulunuyor. WhatsApp, Snapchat ve PayPal üzere dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin Ukrayna çıkışlı olduğunu da düşünürsek, ülkedeki teknolojik potansiyeli anlamamız daha gerçek olur.

160 ÜLKEDE KULLANILIYOR

Bu teknoloji şirketlerinden biri de Ajax Systems. Avrupa’nın en büyük güvenlik aygıtları üreticisi olan Ajax Systems, yurtdışındaki birinci fabrikasını da Türkiye’de açıyor. İstanbul’da kurulacak üretim tesisi 8 bin 300 metrekarelik kapalı alana sahip. Ukraynalı şirketin resmi sitesinden duyurulan haberde İstanbul’daki fabrikada 400 kişi çalışacak, ayda en az 150 bin güvenlik sistemleri aygıtı üretilecek. Firmanın kurucusu ve CEO’su Aleksandr Konotopski, 2021 yılında Ukrayna’da Forbes tarafından yılın teşebbüsçüsü mükafatına layık görülmüştü. Savaş nedeniyle büyük yara alan ülkede Ajax Systems’ın Ukrayna’daki eserlerin mevcut üretimini ve geliştirmesini büsbütün restore ettiği, tesis için faal olarak uzmanlar işe aldığı ve Ar-Ge takımını genişlettiği biliniyor. Şirket, bu üretim tesislerinin Ukrayna’da kalmaya devam ettiğini açıkladı. Ukraynalı şirket için Türkiye birinci yurtdışı üretim üssü olsa da, Polonya’da kendi lojistik merkezi bulunuyor. İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Fransa, BAE, Güney Afrika pazarlarında hayli güçlü olan şirketin eserleri 160 ülkede kullanılıyor.

Savaş ile birlikte eserlerine yenilerini de ekleyen Ajax, Systems, Ukrayna Hükümeti ile Air Alarm (Hava Alarmı) uygulamasını üretmişti. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan hürmeti, Donbas ve Kırım’ın işgal edildiği 2014 yılından bu yana değişmedi. İki ülke ortasında geliştirilen münasebetler, imzalanan Özgür Ticaret Mutabakatı, Kiev İdaresi ve Ukrayna halkının her daim yanında olduğuna yönelik bildiriler ülkede Türkiye algısının da olumlu istikamette artmasına neden oldu. Savunma endüstrisinde yapılan işbirlikleri ve Bayraktar başta olmak üzere İHA ve SİHA’ların başarılı tecrübeleri Ukrayna’da Türkiye’ye olan ilginin de artmasını sağlıyor. Ajax’ın bilhassa teknolojiye yönelik yatırımı da bunun göstergesi. Tüm bu güzel bağlantılarla birlikte Türkiye’de faaliyet yürüten Ukraynalı şirket sayısının artması bekleniyor.

KAYNAK: DÜNYA / KERİM ÜLKER