Tytti Tuppurainen NATO yakarışı: Türkiye her şeyi açıklamaya hazırız!

Son dakika haberi… Tytti Tuppurainen, ülkesinin NATO üyelik müracaatına dair France24 Televizyonu’na konuştu.

Şimdi NATO’nun güvenlik garantilerine sahip olmadıklarını vurgulayan Tuppurainen, “Bu bir gri bölge ve bu gri bölgeyi mümkün olduğunca kısa tutmanın, tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden iştirak mutabakatlarımızın kabulü için sahiden süratli olmak için davette bulunuyoruz.” dedi.

Tuppurainen, ülkelerini Batı’nın bir modülü olarak gördüklerini belirterek, “Ukrayna savaşı güvenlik anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. Anketler NATO’ya katılmamızı gösteriyordu. 188 lehte ve 8 aleyhte oyla parlamentomuzdan da çok güçlü bir yetki aldık. Yani ileti açık, Finlandiya NATO üyesi olmak istiyor. Bu bizim seçimimiz, ulusal kararımız ve Rusya’nın buna ahenk sağlaması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Hükümran ülkelere Rusya’nın dikte etme hakkının bulunmadığını lisana getiren Tuppurainen, “Ulusal çıkarlarımıza uygun biçimde karar alabiliriz ve alacağız. Bu bizim ve NATO ortasındaki bir melese. Rusya’nın bu hususta söyleyecek kelamı yok.” dedi.

Tuppurainen, Rusya’nın Avrupa’da (Ukrayna) savaş başlatmayı başardığı ve bunun ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, “Rusya’nın NATO’nun genişlemesini istemediğini duyuyoruz ve biz de her türlü önlemi almaya hazırlanıyoruz. Rusya’yı tehdit etmiyoruz, NATO bir savunma ittifakıdır. Şu anki güvenlik tertibine aralıklı duran Rusya’nın kendisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tytti Tuppurainen, AB ülkelerinin birçoklarının halihazırda NATO üyesi olduğunu, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin AB’yi global ölçekte problemlerini çözme konusunda daha kabiliyetli hale getireceğini anlattı.

“TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İÇİN BİLİNMEYEN OLABİLECEK HER ŞEYİ AÇIKLAMYA HAZIRIZ”

Tuppurainen, üyelikleri konusunda NATO içinde farklı fikirlerin bulunabileceğini, buna karşı gerçekçi ve alçakgönüllü olmaları gerektiğini aktardı.

Türkiye ve Finlandiya’nın bilhassa terörle çaba konusunda birçok ortak maksadı paylaştığına inandığını vurgulayan Tuppurainen, terörle çabanın her iki ülkenin de önceliği olduğunu kaydetti.

Tuppurainen, Türkiye ile ortak bir yer bulabileceklerine inandıklarını ve katiyen istişarelere hazır olduklarını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı için bilinmeyen olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız.” tabirini kullandı.

Finlandiya’nın teröristler için inançlı bir liman olmadığını anlatan Tuppurainen, “Terörle çaba kelam konusu olduğunda tüm AB yönergelerine ve AB siyasetlerine uyuyoruz.” formunda konuştu.

Tuppurainen, Finlandiya’nın yalnızca Baltık Denizi bölgesinde değil tüm NATO bölgelerinde ve Türkiye’nin etrafında sorumluluklarını yerine getireceğini, NATO’ya bedel katacağını, bunun Türkiye’nin de çıkarına olacağını kelamlarına ekledi.