Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi: İsveç’in yerinde ABD olsaydı birebir hali gösterirdik

Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, İsveç‘te faaliyet yürüten Aftonbladet gazetesine Türkiye-İsveç bağlarında son devirde yaşanan tansiyona ait değerlendirmelerde bulundu.

Hakkı Emre Yurt, Türkiye‘nin kaygıları giderilmediği taktirde İsveç ve Finlandiya konusundaki tavrını değiştirmeyeceğine işaret ederek, bir tahlile ulaşılamayacağını kaydetti.

Büyükelçi Hakkı Emre Yunt, Türkiye’nin İsveç’e NATO üyeliği konusunda rastgele bir şantaj yapmadığını belirterek, “NATO bir ittifaktır ve BM üzere bir tertip değildir. Güvenlik gereksinimlerimizi dikkate almayan ülkelere ‘evet’ diyemeyiz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN 3 TALEBİ VAR’

Hakkı Emre Yunt, Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliği başvurusunu veto etmesinin 3 itiraza dayandığını, bu itirazların Finlandiya için de geçerli olduğunu söyledi.

Emre Yunt, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan taleplerini şu formda sıraladı:

“Birincisi Türkiye, YPG’yi, PKK’nın bir uzantısı olarak görmesine karşın İsveç, YPG’yi desteklemeye devam ediyor. İsveç, YPG’nin Suriye’de ‘IŞİD ile savaştığını düşünerek, Batı’ya yardım eden bir müttefik’ olarak görüyor. İkincisi İsveç, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik yürüttüğü operasyonlar nedeniyle silah ihracatı kısıtlamarı uyguladı. Üçüncüsü İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin iadesini talep ettiği ve terörle irtibatı olduğu tespit edilen 33 kişiyi iade etmeyi hala reddediyor.”

Yunt, İsveç’in terör örgütü YPG/PKK ile alakalarına değinerek, “İsveç, YPG’yi hem parayla hem de silahla destekliyor. YPG, Suriye’nin kuzeyinde konuşlu Türk askerlerine çeşitli taarruzlar düzenliyor. YPG’li teröristlerin İsveç silahlarına sahip olduklarını öğrendik.YPG/PKK, örgüt ismine İsveç’te para topluyor. Bu paralar, katil teröristlere gidiyor” dedi.

‘İSVEÇ’İN YERİNDE ABD OLSAYDI TIPKI HALİ GÖSTERİRDİK’

Emre Yunt, ‘Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan tek ülkenin İsveç olmadığı, ABD’nin de Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını vermeyi reddettiği’ sorusu üzerine, “ABD aslında NATO üyesidir. Bu bahiste yapabileceğimiz bir şey yok. Lakin İsveç şimdi üye değil. Bu nedenle bu mevzuyu İsveç ile konuşuyoruz. ABD, sizin üzere NATO’ya iştirak sağlama basamağında olsaydı, tavrımız onlara karşı da birebir olurdu” diye konuştu.

Yunt, ‘ABD, Türkiye’yi tavrından vazgeçirmesi için bir baskı yapabilirmi mi’ sorusuna ise, “Bu mümkün, lakin ABD’ye boyun eğmeyeceğiz. Meseleleri çözmek istiyoruz, lakin İsveç tavrını değiştirmeyerek, durumları tekrarlarsa tahlile yaklaşmayacağız. Biz hiç kimsenin ayak işlerini yapmayız, Türkiye’nin çıkarlarını düşünüyoruz. Türkiye’nin, İsveç’e sunduğu 3 talebi karşılanmadığı sürece konumumuz değişmeyecektir” dedi.