Trump’ın avukatının kimliği şoke etti

Dokuzuncu Bölge Temyiz Mahkemesi eski Yargıcı Alex Kozinski, 6 Ocak Kongre Binası baskınının akabinde Trump’ın Twitter’dan yasaklanması üzerine toplumsal medya platformuna karşı eski lider tarafından açılan davanın reddine ait mahkeme kararına itirazda bulunmak üzere başvurdu.

Kozinski, hususla ilgili açıklama yapmayı reddederken, Trump davasının baş avukatı John Coale, Kozinski’nin temyiz mahkemelerindeki deneyimi nedeniyle yardıma getirildiğini ve hukuk grubunda öteki bir değişiklik beklenmediğini söyledi.

Kozinski 2017 yılında, mahkemenin eski hukuk katipleri ve başka genç işçinin misyonu berbata kullanma argümanlarını takiben hakkında soruşturma başlatmasının akabinde, batı Amerika Birleşik Devletleri’nin birçoklarını kapsayan federal temyiz mahkemesi olan 9. Bölge’den emekli olmuştu.

Kozinski o sırada vazifesine devam etmenin federal yargının dikkatini dağıtacağını söylemişti. Katiplerini rahatsız etmek üzere bir niyetinin asla olmadığını belirten Kozinski, “Her vakit geniş bir mizah anlayışına sahip olduğunu” ve “kadınların iş yerinde karşılaştıkları özel zorluklar ve baskılar konusunda gereğince dikkatli davranmamış olabileceğini” tabir etmişti.

Washington Post, Kozinski aleyhindeki suistimal tezlerini birinci olarak Aralık 2017’de bildirmişti.