TikTok’a özenmişti: Instagram’dan geri adım

Meta çatısı altındaki Instagram, son yılların tanınan platformu TikTok ile rekabeti biraz daha kızıştırmak için TikTok gibisi bir dizi özelliğini duyurmuştu. Lakin platformda 300 milyondan fazla takipçisi olan Kylie Jenner dahil olmak üzere artan tenkitlerle karşılaştı.

Her platformun yaşadığı; yeniliklere reaksiyon gösteren kullanıcı sıkıntısına karşı bu kere çok daha ölçülü yaklaşan Instagram, geri adım atmaya karar verdi. Artan tenkitlerin ortasında Instagram, perşembe günü yaptığı açıklamada, uygulamanın tam ekran sürümü de dahil olmak üzere yakın vakitte duyurulan kimi değişiklikleri geri çektiğini söyledi.

YENİLİK ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Instagram CEO’su Adam Mosseri verdiği demeçte, “Kesinlikle büyük bir geri adım atıp tekrar bir ortaya gelmemiz gerekiyor” dedi.

Instagram’ın geri adımı aslında süreksiz bir tahlil. Mosseri, özelliklerin yine planlandığını söylüyor. Şimdilik, toplumsal medya platformu, uygulamanın tam ekran test sürümünü evreli olarak kaldırıyor ve önerilen gönderi ve hesapların sayısını süreksiz olarak azaltıyor. Lakin gaye, algoritmalarda ince ayar yapmak ve daha alakalı teklifler sunarak kullanıcıları şad edecek bir yayınla tekrar denemek.

Mosseri, “Alanınızda daha evvel takip etmediğiniz bir şey keşfettiğinizde, yalnızca mükemmel olmalı. Bunu görmekten mutlu olmalısınız” diyerek bunu şu an gerçekleştiremediklerini belirtiyor.