Suudi Arabistan ve Katar’dan fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa baskınına reaksiyon

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ülkenin resmi ajansı SPA’da yer aldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın Mescid-i Aksa’ya Yahudi yerleşimciler tarafından baskın düzenlenmesini kınadığı kaydedildi.

Yerleşimcilerin, Aksa’ya baskınlarının milletlerarası maddelerin, Kudüs’teki tarihi ve yasal statüsünün önemli halde ihlal edilmesi manasına geldiği belirtilen açıklamada, kutsal yerlere yönelik ihlal ve atakların tansiyonu artırdığı, durumu daima bir şiddet döngüsüne sürüklediği vurgulandı.

KATAR

Katar da Yahudi yerleşimcilerin İsrail güçleri eşliğinde Mescid-i Aksa baskınını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu provokatif uygulamaların, Mescid-i Aksa’nın tarihi ve yasal statüsünü değiştirme ve zamansal bölünmeye zorlayan daima teşebbüslerin bir kesimi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu provokasyonlar ile İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ataklarının eş vakitli olmasının şiddet dalgasına ve tehlikeli bir tırmanışa yol açacağı ikazında bulunuldu.

Bakanlık açıklamasında, milletlerarası topluma Kudüs ve kutsal yerler karşısındaki hukuksal ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesi ve işgal güçlerine “çatışmayı din savaşına dönüştürme girişimlerinden” vazgeçmesi daveti yapıldı.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKIN

İsrail polisinin eşliğinde Yahudi yerleşimciler, kümeler halinde Meğaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

İsrailli çok sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, Musevilerin dini bayramı Tişa B’Av nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimcilerle Mescid-i Aksa baskınına katılmıştı.

İsrail polisi, sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’ya girmiş, avluda bulunan Müslümanları sıkıntı kullanarak buradan uzaklaştırmıştı. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın kapılarında demir barikatlar kurarak Müslümanların girişini engellemişti.

Baskını takip eden Filistinli foto muhabir Ahmed Garabli’nin polis tarafından darbedilerek gözaltına alındığı lakin daha sonra hür bırakıldığı bildirilmişti. İsrail polisinin, Yahudi yerleşimcilerin Aksa baskınını izleyen başka Filistinli gazetecileri de tartakladığı, Al Mayadeen Televizyonu kameramanı Muhammed Şükrü Uşşu’yu darbettiği, ekipmanına ziyan verdiği ve gözaltına aldığı aktarılmıştı.