Somali Cumhurbaşkanı: Türkiye’nin dayanağı insanların kalbine dokundu

“Ülkesinin ikinci kere misyon başına gelen birinci cumhurbaşkanı” olan Mahmud, birinci mülakatını Anadolu Ajansı’yla yaptı.

Türkiye’nin iktisat, güvenlik ve eğitim alanında verdiği dayanaktan memnuniyet duyduklarını belirten Mahmud, farklı alanlarda verilen takviyelerin bir ortaya geldiğinde Türkiye’nin Somaliler için eşsiz bir pozisyonda bulunduğunu söyledi.

Mahmud, “Türk halkı ve hükümeti, Somali halkı için, sıradan vatandaşlarımız için çok şey yaptı, siyasetçiler ya da diğerleri için değil. Türkiye’nin takviyesi, insanların kalbine ve zihnine dokundu. Bu takviye, çok görünür ve hissedilir.” tabirini kullandı.

BİRİNCİ TERCİH ASKERİ TAHLİL

“Güvenlik, yeni periyotta birinci meselemiz” diyen Mahmud, iç savaşın akabinde kurulan İslami Mahkemeler Birliğinin yıkılmasıyla ortaya çıkan ve ülkede sık sık terör akınları düzenleyen Eş-Şebab’la savaşın süreceğini lisana getirdi.

Mahmud, halkın refahı için atılan ve girişilen tüm adımlara karşın Somali’nin bu alanda umduğu muvaffakiyete ulaşamadığını lisana getirdi.

Geçmişte yapılan yanlışları tekrarlamak istemediklerini, güvenlik sıkıntısının öteki alanlardaki yetersizlikle de beslendiğini vurgulayan Mahmud, terör örgütüne karşı verilecek gayret için “Askeri tahlil, birinci önceliğimiz olacak.” dedi.

UZLAŞI ORTAMI İNŞA EDİLECEK

66 yaşındaki Cumhurbaşkanı, yaklaşık 1,5 yıldır seçimlerin yapılamamasından dolayı siyasi tansiyonun yükseldiği Somali’de, kazananların ve kaybedenlerin seçim sonrasında tıpkı masa etrafında oturacağını belirtti.

Mahmud, “Her seçimde kazanan ve kaybeden olur. Kıymetli olan şey seçimden sonra bir güzelleşme devrinin yaşanması. Her kesim bir ortaya gelip ülkenin geleceği üzerine tartışmalı.” diye konuştu.

Somali’de her bölümü dinleyeceğini ve özgür bir siyasi alan oluşturmak için çabalayacağı kelamını veren Mahmud, problemlerin özgürce tartışılmasını istediklerini kaydetti.

İSTİKRAR VE ANASAYA ÖNCELİK

Mahmud, güvenlikten sonra en kıymetli meselelerin siyasi istikrar ve demokratik bir devlet inşası olduğuna işaret ederek, “Siyasi istikrar, demokratik bir devlet inşa edebilmek demek. Birebir vakitte anayasayı bitirerek, seçim maddelerini, siyasi parti maddelerini ve mahallî idare sistemini de kurmak demek. Bunlar bizim öncelikli gündemimiz.” sözlerini kullandı.

Ülkede yıllardır vazife yapan ve içerisinde 20 bine yakın Afrikalı askerin de bulunduğu Afrika Birliği misyonunun çıkış planına ait de Mahmud, Afrika Birliği güçlerinin ülkeden çıkmayı çok evvelce planladığını fakat başarılı olunamadığını söyledi.

Mahmud, Afrika Birliği güçlerinin Somali için çok şey yaptığını ve çok can verdiğini vurgulayarak, ülkedeki güvenlik sisteminin adım adım inşa edilmesinin akabinde kısa vakitte güvenlik periyodunun mümkün olacağını kaydetti.

HASAN PİR MAHMUD KİMDİR?

Somali’de 15 Mayıs’ta yapılan seçimin 3. tipinde 214 vekilin oyunu alan Hasan Pir Mahmud, eski cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’ya yaklaşık 100 oy fark attı.

Lisans eğitimini teknoloji alanında Somali Ulusal Üniversitesinde alan ve yüksek lisansını Hindistan’da yapan Mahmud, daha sonra ABD’nin Doğu Mennonite Üniversitesinde orta buluculuk üzere çeşitli alanlarda eğitim gördü.

Evli ve iki lisan bilen Mahmud, 1990’lı yıllarda Birleşmiş Milletlerde (BM) vazife aldı, 2008’de SomaliTelecom’un üst yöneticiliğini üstlendi.

Mahmud, siyasete girdiği 2011’e kadar çeşitli kurumlarda araştırmacı ve yönetici olarak çalışmayı sürdürdü.

Somali’nin en büyük partilerinden muhafazakar Barış ve Kalkınma Birliği Partisi’nin başkanı Mahmud, eğitimci ve sivil toplumcu kimliğiyle tanınıyor.

Birinci kere 2012’de Somali milletvekili olan Mahmud, tıpkı seçimde cumhurbaşkanı adayı oldu ve kazandı.

Time mecmuasının 2013’te en tesirli 100 isim ortasında gösterdiği Mahmud, Fermacu’nun misyon müddetinin uzatılmasına ve koltukta kalmasına karşı çıkan isimlerden biriydi.

Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkenin en büyük kabilelerinden Haviye’ye mensup.

Mahmud, vazifede kaldığı 2012-2017 periyodunda Türkiye’yi tekraren ziyaret etmişti.