Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos’ta başlıyor

Astronomların en çok görülmeye bedel meteor yağmurlarından biri diye tanımladığı Perseid meteor yağmuru, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Her yıl birebir tarihte gerçekleşiyor

Bu meteorlar daima olarak Güneş’in etrafında dönüyor ve Dünya daima tıpkı devirde bu kozmik toz bulutlarına denk geliyor. Bu nedenle Perseid meteor yağmurları her yıl birebir tarihte gözlemleniyor.

Her yıl temmuz sonu-ağustos başı civarında gözlemlenebilen Perseid meteor yağmuru, en ağır 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece yaşanıyor. Bu tarihte saat başı 100’den fazla meteor gözlemlenebiliyor.

Meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu formunda oluşacak. 12 Ağustos’ta saat 23:00 ile 01:00 ortası Perseid Meteor Yağmuru’nun pozisyonu muhakkak olacağı için, bu vakit diliminde daha fazla gök taşı görmek mümkün.

Hava şartlarının uygun olduğu, kente uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye’den de izlenebilecek.

Perseid’den hoş kareler elde etmekte niyetliyseniz yanlışsız bölgeyi seçmenizde de değerli. Ay’ın ışığı gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir; münasebetiyle müşahede için en uygun vakit, gece yarısı ile şafak ortasındaki; yani Ay’ın küçülmeye başladığı saatler olacak.