Paris’ten Atina’ya takviye: Sizin tarafınızda olacağımıza kuşkunuz olmasın

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fransa‘nın başşehri Paris’i ziyaret ederek, mevkidaşı Catherine Colonna ile görüşmelerde bulundu.

İki bakan, ikili ilgiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Catherine Colonna, Nikos Dendias ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Yunanistan‘ın egemenliğine yönelik tehditler karşısında yanında yer alacaklarını söyledi.

Colonna, Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi‘nde Türkiye ile yaşadığı tansiyonlara ait, “Gelişmeleri yakından izleyeceğiz ve sizin (Dendias’a hitaben) tarafınızda olacağımızdan nitekim emin olabilirsiniz” dedi.

Colonna, ülkesinin Doğu Akdeniz’e büyük bir ilgi gösterdiğini tabir ederek, bölgeyi bir “gerilim bölgesi” olarak nitelendirdi.

‘FRANSIZ SİLAHLARI YUNANİSTAN’IN CAYDIRICILIĞINI GÜÇLENDİRİYOR’

Nikos Dendias ise, Fransa ile savunma alanında gerçekleştirilen iş birliğine atıfta bulundu.

Dendias, “Yunanistan, Fransa ile bir savunma ortağıdır. Yakın vakitte çağdaş “Belharra” fırkateynlerini almaya karar verdik. Fransız Rafale savaş uçakları aslında almıştık. Fransız silahları sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücü her türlü dış tehdide karşı güçlendiriliyor” dedi.

Dendias ayrıyeten, iki ülke ortasındaki ekonomik münasebetlere de değinerek, “Fransa, Yunanistan’ın en değerli ekonomik ve yatırım ortaklarından biridir” diye konuştu.