Ordulu genç dolandırıcılara 4 bin TL kaptırdı

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Ömer Ceylan, K.K. isimli bir tanıdığına 2 bin 500 TL borç verdi.

Bir mühlet sonra parasını alamayan Ceylan, bu durumu toplumsal medya hesabından paylaştı.

‘İcra memuru’ yalanı

Ceylan’ın paylaşımı üzerine tekrar toplumsal medya üzerinden ‘acil nakit’ isminde bir sayfa kendisine bildiri atarak bağlantı kurdu.

Ömer Ceylan’a bir telefon numarası veren dolandırıcılar, numaranın bir icra memuruna ilişkin olduğunu ve parayı geri alabileceklerini söyledi.

Dolandırıcılara 4 bin TL para kaptırdı

Dolandırıcılara inanan Ceylan, kendisine bildiri olarak gönderilen cep telefonu numarası ile irtibat kurdu.

Dolandırıcılar, parayı ziyadesiyle geri alabileceklerini, süreçler için 350 TL belge masrafı olduğunu söyledi.

Fark edince şikayetçi oldu

Parayı kendisine verilen hesaba havale yapan Ceylan, dolandırıcıların isteği üzerine, kredi çekerek tamamladığı 4 bin TL parayı, kesim modül daima olarak hesaba havale yaptı.

İHA’nın haberine nazaran hem alacağını, hem de gönderdiği paraları geri alamayan Ceylan, dolandırıldığını fark edince savcılık ve emniyete şikayette bulundu.

Numarasını verdikleri kişinin ifşası çıktı

2 yıllık üniversite mezunu 27 yaşındaki Ömer Ceylan, “Benim K.K. isimli birisinden 2 bin 500 TL alacağım vardı. Bunu fırsat bilerek, toplumsal medyada ‘acil nakit’ isimli sayfa üzerinden yazı yazdılar ve bana yardımcı olacaklarını, özelden ileti atmamı istediler. Ben de onlara güvenerek geri dönüş sağladım. Onlar bana bir tanıdıklarının olduğunu ve o kişinin icra müdürü olduğunu, bu çeşit işlerle uğraştığını söylediler. Sonra bana kelamda icra müdürünün telefon numarasını verdiler. O şahıs Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde yaşayan C.A. isimli 43 yaşlarında bir insanmış. O şahsın evvelden Osmaniye Devlet Hastanesi’nde çalıştığını ve bu çeşit olaylardan ötürü işten çıkartıldığını toplumsal medyadaki dolandırıcıların ifşa kümesinden öğrendim.” dedi.

“Beni kandırdılar”

“Benden birinci evvel alacağım olan bireye haciz süreci için 350 TL istediler. Ortadan 4 saat sonra tekrar 350 TL istediler ve evrak parası olduğunu söylediler. Bu formda daima para isteyerek 4 bin TL dolandırdılar” diyen Ceylan, şöyle devam etti:

“Paranın ne vakit geleceğini sorduğumda ‘sana haber vereceğiz, bu ödediğin 4 bin TL birikecek, şahıs icralık olduktan sonra sana 9 bin 880 TL olarak geri gelecek’ dediler ve beni kandırdılar. Bu şahsın daha evvelden diğer insanları dolandırdığını da duydum. Bu şahıs tarafından dolandırılanlar benim üzere savcılığa kabahat duyurusunda bulunsun.”

“Bankaya olan borçlarımı ödeyemiyorum”

Savcılık ve emniyet güçlerinin mevzu hakkında çalışma başlattığını kaydeden Ceylan, şunları söyledi:

“Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Soruşturma evrakını incelediğimizde şahsın her tarafta arandığını söylüyorlar. Ben bu kadar parayı kredi çekerek borç yaptım, bunlardan da paramı geri alamadığım için bankaya olan borçlarımı kapatamıyorum, bankalar daima beni arıyor. Beni dolandıranlardan ricam var. Daha fazla beni oyalamasın, lütfen paramı yatırsın. Güç imkanlarla Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 2 yıllık üniversiteyi okuyup mezun oldum.”

Ceylan ayrıyeten, kimsenin dolandırıcılara inanmaması gerektiğini de kelamlarına ekledi.