Muş’ta 630 ton bal hasadı bekleniyor

Özellikle ilkbahar mevsimiyle Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinden gelerek 2 bin rakım üzerindeki dağlık alanları tercih eden arıcılar, kekik ve keven çeşidi bitkilerin çiçeklerinden bal üretiyor. Özel maskeler yardımıyla arıların içerisine giren arıcılar, arıları kovanlardan duman çıkaran körük yardımıyla uzaklaştırarak petekleri sağım için çadıra taşıyor. Burada peteklerdeki balları makine yardımıyla süzen üreticiler, elde ettikleri balları şişelere doldurarak satışa hazır hale getiriyor.

“Muş, bilhassa flora konusunda varlıklı bir yapıya sahiptir”

Bal hasadıyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Muş Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mehmet Gün, bilhassa yüksek yaylalarda şu anda bal hasadının başladığını söyledi. Muş’un bilhassa flora konusunda varlıklı bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Gün, “Hem meralarımızda hem de yaylalarımızda çeşitli bitkilerimiz bulunmaktadır. Bilhassa Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki birçok arıcımız vilayetimizdeki varlıklı bitki çeşitliliğinden faydalanmaktadır. Şu anda vilayetimizde 52 bin 636 kovanımız, bununla iştigal eden 330 işletmemiz bulunmaktadır. Bu yılki flora ve uygun çiçeklemeden ötürü aldığımız datalar ve yapılan hasatta da üreticilerin verdiği bilgilere nazaran ortalama bir kovanda 12 kilogram bal elde edilmektedir. Bu yıl Muş’umuzda 630 ton bal üretimi beklemekteyiz. 2021 yılında 500 ton üretim elde edilmişti” dedi.

“40 ton civarında bir eser bekliyorum”

Varto ilçesine bağlı Çaylar köyünde bal üreticiliği yapan Orhan Işık, 2022 yılı bal hasadına başladıklarını söz etti. Şu anda bal döneminde olduklarını anlatan Işık, “Yavaş yavaş eserlerimizi çıkarıyoruz. İyisi ile bu sene çok şükür dönem düzgün geçiyor. Çiçek boldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu form arıcıların yüzünü güldürecek dönemler görürüz, kurak olmayan dönemler görürüz. Yaklaşık 40 ton civarında bir eser bekliyorum. Petekli bal ve kara kovan bal üretiyoruz. Şu anda süzme bal çıkarıyoruz” diye konuştu.