MİT operasyonları PKK’nın psikolojisini bozdu: Birbirlerine casus gözüyle bakıyorlar

   
Haber7 / Abdurrahman Koç

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) son 4 yılda Suriye ve Irak’ta terör örgütü PKK-YPG ve uzantılarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar örgüte tarihinin en büyük hezimetini yaşatıyor.

Son devirde pek çok sözde üst seviye PKK yöneticisi, MİT ve TSK’nın nokta operasyonlarında etkisiz hale getirildi.

Yediği yemekten kaldığı yere kadar attığı tüm adımlar MİT tarafından deşifre edilen örgüt yöneticileri, kendi içerisinde çözülmeye gidiyor.

Korku ve kuşku içindeki örgüt mensupları, etrafındakilere casus gözüyle bakıyor. Teröristler aynı yerde iki geceyi üst üste geçirmeye cüret edemiyor.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) açtığı derin yaraları sarmayı başaran MİT, Ortadoğu ve Avrupa’da gerçekleştirdiği hudut ötesi operasyonlarda elde ettiği başarılarla isminden kelam ettiriyor.

MİT’in son yıllarda terörle kaynağında gayret doğrultusunda geliştirdiği formül, teknik ve beşeri kapasite artışıyla PKK, DEAŞ ve FETÖ üzere terör örgütleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor.

Elde edilen datalara nazaran MİT, 1 Ocak 2019 ile 25 Temmuz 2022 tarihleri ortasında kelamda üst seviye 82’i teröristi etkisiz hale getirdi. Bu isimler ortasında Türkiye’deki terör aksiyonlarının failleri de yer aldı.

MİT’İN MUVAFFAKİYETİNİN GERİSİNDEKİ 3 ETKEN

Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ, MİT’in muvaffakiyetini üç nedene bağlıyor; “MİT’in kanun manasında uygunca güçlendirilmesi”, “FETÖ üzere hain takımların temizlenmesi” ve “Irak ve Suriye coğrafyasında eski tarihi bağlarımız olan halın Türkiye’ye olan itimadının yenilenmesi”…

Başbuğ’a nazaran MİT’in kanun ve yönetmelikle önü açılınca eli güçlendi. “Cumhurbaşkanı bu mevzuda çok önemli gayret yürüttü” diyen Başbuğ, şöyle devam etti:

“Süreç içinde biz daima şeyi kolladık; MİT’i nasıl daha güçlü hale getirebiliriz, çok başlılığı nasıl ortadan kaldırabiliriz. Cumhurbaşkanı bu yapıyı kendine bağlayarak, MİT’i düzgünce güçlendirdi”


KILIÇDAROĞLU VE MUHALEFET MİT KANUNUNA KARŞI ÇIKMIŞTI

MİT’e yönelik bu önlemler alınırken CHP başkanı Kılıçdaroğlu ve muhalefetin de nasıl karşı çıktığını hatırlatan Başbuğ, “Kılıçdaroğlu ve muhalefet inanılmaz karşı çıktı. “Niye bu önlemleri alıyorsunuz, bize operasyon mu yaptıracaksınız?” diye. Halbuki devletin menfaati için yapılmıştı bu tedbirler” diye konuştu.

FETÖ, ELDE EDİLEN İSTİHBARATI ABD’YE SATIYORDU

Başbuğ, geçmişte devletin içindeki hain FETÖ kadrosunun elde edilen istihbari bilgileri baltaladığını, sabote ettiğini söz etti. Zira bölgede daha evvel halk, elde edilen bilgileri MİT’le paylaşıyor, FETÖ’cüler ise bu bilgileri alarak ABD’ye satıyordu. Ve buradaki halk da vermiş olduğu bilgilerin ABD tarafından ceza olarak geri döndüğünü görünce itimadı sarsılıyordu.

Başbuğ, “Bu açıdan baktığımızda o coğrafyada da Türkiye’ye karşı büyük bir inanç tesis edildi. Ve dediler ki “Türkiye temizlendi, bizim bu yiğitlerin ardında durmamız lazım”..” dedi.

IŞIK: TSK’NIN 2018’DE BAŞLATTIĞI PENÇE SERİSİ OPERASYONLARI ÇOK KIYMETLİ ETKEN

Haber7’ye konuşan Savunma ve Güvenlik Koordinatörü ve Emekli Albay Mithat Işık, MİT’in muvaffakiyetinin TSK ile birlikte kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir ediyor. Işık, Pençe serisi operasyonlarının önünün açık olması ve birliklerin bölgede kalmasını önemli bir etken olarak görüyor. 

Işık, şunları söyledi:

“NOKTA OPERASYONLARIN SAYISI ARTTI”

Işık’a nazaran bu başarıdaki en değerli ikinci etken, MİT’in uzun yıllar Suriye’de operasyon yapmış olması. MİT’in operasyon dairesi kurması, bunlarla birlikte İHA ve SİHA sayılarının da artmasıyla bölgedeki nokta operasyonların sayısı artış gösterdi. TSK ve MİT’in müşterek olarak bölgede bulunması, operasyonların muvaffakiyetini artırdı.

MİT NASIL BİR PROSEDÜR KULLANIYOR?

Sahada çok hassas bir çalışma yürüten MİT, kelamda yöneticilerin her adımını takip ediyor. İHA ve SİHA’lar da bu bahiste hayati bir dayanak sağlıyor. Operasyon yapılacak teröristin kaçta yemek yediğinden, hareket halindeki güzergahlarına kadar takibi yapılıyor. Vakit zaman helikopter ve uçaklarla teröristlerin yer tespiti ve imhası gerçekleştiriliyor.

ÖRGÜT DAĞILMA NOKTASINDA, TERÖRİSTLERİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Sözde üst seviye yöneticilerin etkisiz hale getirilmesi, örgütü dağılma noktasına getirdi. Önder takımında çözülme kelam konusu. Coşkun Başbuğ, “Bunun önümüzdeki süreçte daha da hızlandığını ve çözülmenin daha net hissedildiğini göreceğiz” diyor.


“HERKES BİRBİRİNE CASUS GÖZÜYLE BAKMAYA BAŞLADI”

Başbuğ, “Zaten putlaştırılmış isimler etkisiz hale getirildiği için örgüt bunu kendi içerisinde yaşamaya başladı. Herkeste büyük bir kuşku ve kaygı hakim, herkes birbirine casus gözüyle bakmaya başladı. Hiç kimse birebir yerde iki geceyi üst üste geçiremiyor. 

Öte yandan örgüte dışarıdan iştirak da sağlanamıyor. Terör örgütü PKK, bölge halkının çocuklarını alıkoyarak, eğitim vermeye çalışıyor. Başbuğ, “Ama orada da bir noktaya gelemezler zira silah önemli bir iş” diyor.

“ÖRGÜT ÖNDERLERİ PANİK HALİNDE”

Örgüt içinde panik havası hakim olduğunu belirten Işık ise, “Birbirleriyle irtibatlarında tesisleri kullanmamaya başladılar. Birbirilerine inançları azaldı. Örgüt içerisinde ruhsal çöküntülere sebep oldu. Ülkenin belirli yerlerinde operasyon yapılması örgütün başkan takımı üzerinde bir panik havası yarattı, örgüt içerisinde ruhsal baskı oluşturdu” sözlerini kullanıyor.

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL