Malezya hükümdarı külliye’de: 30 yıl sonra birinci ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ı resmi merasimle karşıladı. Sultan Abdullah Şah’ın bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultan Abdullah Şah’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Sultan Abdullah Şah’ın merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke ulusal marşları çalındı. Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı, “Merhaba asker” diyerek Türkçe selamladı.

KRALIN ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sultan Abdullah Şah, merdivenlerde Türkiye ve Malezya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, akabinde Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah ile 2,5 saat süren baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Baş başa görüşmenin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah onuruna resmi akşam yemeği verdi.

30 YIL SONRA BİRİNCİ ZİYARET

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu. Abdullah Şah’ı ziyaretiyle 30 yıl ortadan sonra Malezya’dan Türkiye’ye devlet lideri düzeyinde birinci ziyaret yapılmış oldu.