Koronavirüs hadiseleri yüzde 177 arttı: KKTC’de maske geri döndü!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde koronavirüs nedeniyle yüzde 177 oranında artan olay sayısından ötürü kaldırılan maske kısıtlaması geri getirildi. Ülkede son bir haftada toplam Kovid-19 hadise sayısı 310’dan 859’a yükseldi.

KKTC Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bir evvelki kararlarda hastane, huzurevi, bakım meskenleri, cezaevlerinde maske kullanımı bulunmaktaydı. Ayrıyeten son kararlarda buna ek olarak kalabalık ve kapalı olan alanlarda maske takılması kararı gelmiştir” denildi.

KKTC Sıhhat Bakanlığı tarafından alınan kararlar;

“-Üst teneffüs yolu şikayetleri olan bireyler kapalı alanlarda ve toplu nakliyatta maske kullanacaklardır.

– Risk kümesinde olan (60 yaş üstü şahıslar, akciğer, böbrek, nöroloji hastalığı olanlar, uzun müddet bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan bireyler, diabet hastalarıi HIV hastaları) aşısız bireyler kapalı alanlarda maske kullanacaklardır.

– Hastaneler ile sıhhat merkezleri, yaşlı bakım konutları, huzurevleri ve cezaevi çalışanları ve bu merkezleri ziyaret eden şahıslar maske kullanacaklardır.

– Kapalı alanlarda gerçekleştirilecek kalabalık toplantı/ tertiplerde maske kullanılacaktır.

– Covid-19 müspet kişi ile temas eden bireyler semptom takibi yaparak maskeli olarak aktüel hayatlarına devam edecektir.”

KKTC’YE GİRİŞTE PCR TESTİ İSTENİYOR MU?

KKTC’ye girişte aşılı yahut aşısız olunmasına bakılmaksızın Kovid-19 test zorunluğu gerekmeme kararının devamına karar verildi