Kaspersky güvenlik yazılımı, ulusal tehdit listesine alındı

Bilgisayar ve telefonlarımızı siber tehditlere karşı korumak için kullanılan Kaspersky güvenlik yazılımı, Amerikan Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından kara listeye alındı.

Kaspersky güvenlik yazılımı, ulusal tehdit listesine alındı

Kaspersky, bir süredir Amerika’da eleştri oklarını alıyordu. Rus kökenli güvenlik yazılımı firması, uygulaması aracılığı ile yüklendiği bilgisayar ve telefonları kötü yazılım ve sitelere karşı koruyor. Ancak FCC tarafından kara listeye alınmasının ana sebebi, yüklü olduğu cihazlardan veri çalma ya da saldırı amaçlı kullanılma ihtimali.

Geçtiğimiz haftalarda Almanya da, firmanın yazılımlarının federal güvenliğe bir tehdit oluşturduğunu öne sürerek benzer bir karar almıştı. Bunun kısa süre sonrasında ABD’nin de benzer bir karar alması, yazılım hakkında soru işaretlerini gündeme getiriyor.

Bilindiği üzere firmanın kurucusu Eugine Kaspersky, eski bir KGB ajanı olması, bu konuda şüpheleri daha da arttıran bir durum.

FCC’de görevli Brendan Carr tarafından yapılan açıklamada, başka Çinli kurumların da listeye alındığı görülüyor.

NEW: The FCC has expanded our national security blacklist to include China Mobile, China Telecom, and Russia-aligned Kaspersky Lab. pic.twitter.com/jgqEe3IFqw

— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) March 25, 2022

China Mobile ve Chine Telecom’un da aynı sebeplerden ötürü listeye alınması, aslında Ukrayna-Rusya savaşının ne boyutta bir küresel savaşın eşiğinde olduğumuzu da gösteriyor.