‘İsrail, Ukrayna’ya silah satışını engelledi’

ABD basınında yer alan, İsrail’in Rusya ile Suriye’de karşıt düşmemek için ülkeye silah satışını engellediği savı gündem oldu.

ABD merkezli Axios politik haber sitesi tarafından yayınlanan bir rapor, İsrail’in, Ukrayna’ya silah satışını engellediğini duyurdu. Buna nazaran, İsrail, Almanya’nın Ukrayna’ya Spike tanksavar füzeleri satmasına müsaade vermeyecek.

Füze, Almanya’da İsrail lisansı altında üretiliyor ve Tel Aviv’in füzelerin ihracatını onaylaması gerekiyor. Pentagon, bu ayın başlarında, Washington’a ziyarette bulunan üst seviye İsrail savunma bakanlığı yetkilisinden onay istedi, lakin reddedildi.

SURİYE SORUNSALI

Üst seviye bir İsrailli yetkili Axios’a yaptığı açıklamada, İsrail’in Rus askerlerinin İsrail imali silahlarla öldürülebileceğinden ve bunun Moskova’nın Tel Aviv’in Suriye’deki güvenlik çıkarlarına ziyan vermesine yol açabileceğinden kaygı duyduklarını söyledi.

Mevzu, birinci kere, iki hafta evvel Eski İsrail Hava Kuvvetleri Kumandanı Amir Eshel’in ABD’yi ziyaretinde gündeme geldi. ABD basınına konuşan yetkililere nazaran, Pentagon’un siyaset müsteşarı Colin Kahl, Almanya’nın Ukrayna’ya “Spikes” ihraç etmesi için müsaade istemişti. Eshel, Kahl’a İsrail’in Kiev’e sırf ölümcül olmayan askeri teçhizat tedarik edeceğini söyleyerek bu talebi reddetti.

ABD VE NATO ÜYELERİ KULLANIYOR

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz geçen Çarşamba günü Washington’a geldiğinde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile yaptığı görüşmelerde füzeler meselesinin gündeme gelmediği bildirildi. Ziyaret, gününde İsrail, Ukrayna sivil savunmasına 2 bin miğfer ve 500 kollayıcı yelek göndereceğini duyurdu.

Pentagon, raporla ilgili yorum yapmayı reddetti.

İsrail’in Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri tarafından geliştirilen “Spike” birinci olarak 1980’lerde kullanılmaya başlandı. Füze, bir anti-tank yahut yüksek patlayıcı bir savaş başlığı ile silahlandırılabiliyor ve bir operatör tarafından ateşlenebiliyor. ABD ve kimi NATO müttefikleri füzeleri hücum helikopterlerine monte ederek kullanıyor.

UKRAYNA, ABD’DEN ROKETATAR SİSTEMİ İSTEDİ

ABD ve müttefikleri, son haftalarda Ukrayna’ya binlerce tanksavar ve uçaksavar füzesinin yanı sıra topçu, zırhlı araç, tank ve atak helikopteri gönderdiklerini açıkladı. Rusya, bu silahların birçoklarının seyir füzesi akınlarıyla yok edildiğini sav etti.

Çarşamba günü Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Donbass’taki durumun “son derece kötü” olduğunu ve ABD’nin Kiev’e çoklu roketatar sistemleri (MLRS) göndermediği sürece kuvvetlerinin hücuma geçmesinin mümkün görünmediğini söyledi.