İran Cumhurbaşkanı Reisi, Macron ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, nükleer muahede konusunu ele aldı.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile nükleer muahede, bölgesel gelişmeler, global güç ve besin krizi üzere bahislere ait yaklaşık iki saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımların dünya iktisadına ziyan verdiğini belirten Reisi, “Birçok ülke ile iktisat ve siyasi alanlarda değerli ilgiler geliştiriyor ve mutabakatlar imzalıyoruz. ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımlar dünya iktisadına de ziyan veriyor” dedi.

İran’ın bölgede istikrar ve güvenliğin korunmasında kıymetli bir rol oynadığını belirten Reisi, “Terör ile uğraş ve ülkelerin bağımsızlık ile toprak bütünlüklerinin korunmasında İran’ın rolü olmasaydı bugün DEAŞ terör örgütü Avrupa’da hilafetini ilan etmiş olurdu. Bölgesel problemlerin tek tahlil yolu bölge ülkelerine bağlıdır ve dışarıdan rastgele bir müdahale istikrar ve güvenliğe ziyan verir. Tahran idaresi, Ukrayna savaşı başta olmak üzere diplomasi konusunda her türlü yardıma hazır” tabirlerini kullandı.

ABD İLE NÜKLEER MUTABAKATIN YENİLENMESİ YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASINA BAĞLI

Nükleer mutabakat konusuna değinen İran Cumhurbaşkanı Reisi, Avrupa ve Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın İran’a yönelik baskılarını artırdığını belirterek, “Uluslararası Atom Gücü Ajansı tarafından İran hakkında yayınlanan raporlar büsbütün siyasi ve bağlara ziyan vermeye yöneliktir. ABD ile nükleer mutabakatın yenilenmesi fakat Memleketler arası Atom Gücü Ajansı ile sıkıntıların giderilmesi, yaptırımların kaldırılması ve tarafların mutabakata bağlı kalacağına ait garanti vermelerine bağlıdır. Nükleer muahede İran iktisadının çıkarlarını gözetmeli ve bu çıkarların korunacağının garantisini sağlamalı” biçiminde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise İran’ın bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasındaki rolüne işaret ederek, “Fransa olarak birtakım bölge ülkelerinin Suriye’ye yönelik askeri bir operasyona İran’ın muhalefetini destekliyoruz. Nükleer muahedenin ise tahlile kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız” dedi.