İlaçlara son… Uykusuzluk sorunu özel bir uygulamayla tedavi edilecek

Uzmanlar, uykusuzluk problemini haplar yerine özel bir uyku uygulamasıyla tedavi etmeyi planlıyor.

İngiltere’de uykusuzluk çeken yaklaşık bir milyon hastaya uyku ilaçları yerine kendi kendine yardım uygulamasıyla müdahale edilmesi hedefleniyor.

Times’ın haberine nazaran, İngiliz sıhhat sistemi içerisindeki tabiplere, birinci basamak tedavi olarak altı haftalık dijital terapi programı olan Sleepio’yu sunmaları söylendi.

Sleepio, İngiltere’de 800.000 hastaya yarar sağlayabileceğini söyleyen ilaç gözlemcisi Ulusal Sıhhat ve Bakım Harikalığı Enstitüsü (Nice) tarafından onaylanan birinci web tabanlı tedavi olma özelliği taşıyor. Uygulama, İngiltere’ye hasta başına yaklaşık 895 TL’ye (45 Sterlin) mal olacak.

OLUMSUZ NİYET VE TASALARI AZALTIYOR

Klinik araştırmalar, uygulamanın insanların uykuya dalmasına yardımcı olmada haplardan daha tesirli olduğunu ve randevularla reçetelerinin sayısını kıymetli ölçüde azaltarak para tasarrufu sağladığını gösteriyor.

Sleepio, “Prof” isimli sanal bir tabip tarafından verilen uykusuzluk için, altı haftada 20 dakikalık bilişsel davranışçı terapi seanslarını içeriyor.

Yapay zeka kullanılarak kişisel gereksinimlere nazaran şekillendirilen terapi, insanların uykusuz geceler döngüsüne hapsolmasına neden olan olumsuz fikir ve dertlere meydan okuyarak uykusuzluğun temel nedenlerini ele alıyor.

UYKUYA DALMAK İÇİN ÖNERİLER…

Bir klinik araştırma, seansları tamamlayan hastaların yüzde 75’inin güzelleşme gösterdiğini ve ortalama olarak uykuya dalmaları için geçen müddetin yarıya indiğini buldu. Deliller, Sleepio da dahil olmak üzere uykusuzluk çekenlerin gece uyumak için harcadıkları süreyi yaklaşık 30 dakika azalttığını gösteriyor. 

Uykusuzlukla ilgili mevcut klinik kılavuzlar, hastalara birinci evvel kafeini sınırlamak, birebir yatma rutinine bağlı kalmak ve yatakta telefon kullanmamak üzere teklifleri içeriyor.