Heathrow Havalimanı idaresi, günlük 100 bin yolcu çıkış limiti koydu!

Londra‘nın en kıymetli Havalimanı olan Heathrow Havalimanı‘nda yetkililer, talepteki artışla başa çıkmakta zorlandıklarını ve yeni çalışanının ‘henüz tam hazır olmadığını’ söyleyerek havayolu şirketlerine davet yaptı. Heathrow Havalimanı günlük 100 bin yolcu çıkış limiti koydu.

İngiltere‘deki tüm havalimanları son haftalarda yer işçisi külfeti nedeniyle uzun kuyruklar nedeniyle yolcuları mağdur etti. Havayolu şirketleri binlerce uçuşu iptal etti.

Havaalanı yetkilileri şirketlerin Heathrow’da günde yaklaşık 104 bin yolcu kapasiteli uçuşlar yapmayı planladığını ve günlük 4 binden fazla hizmet verilemez koltuk satışı yapıldığını açıkladı. Yetkililer, kapasitenin aşılması nedeniyle havayolu şirketlerinden “yaz satışını durdurmalarını” istediklerini söyledi.

Heathrow CEO’su John Holland-Kaye, “12 Temmuz ile 11 Eylül ortasında geçerli olmak üzere bir kapasite sonu getirme konusunda güç bir karar aldık” diye konuştu.

Heathrow yetkilileri, “Sadece dört ayda 40 yıllık yolcu artışı” gördüğünü söyledi.

Geçen Kasım ayında daha fazla işçi istihdam etmeye başladıklarını ve Temmuz ayı sonuna kadar pandemi öncesindeki çalışan sayısına ulaşmayı hedeflediklerini duyurdu.

İngiltere’de pandemi sırasında havayolu şirketleri ve havaalanları on binlerce çalışanı işten çıkardı ve kimileri geri dönmedi.