Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nden itiraf üzere rapor

Türkiye’de sığınmacılarla ilgili problemler tartışılırken Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün faaliyet raporunda “sığınmacı sorununa” dikkat çekildi.

Raporda, iktidarın göç siyasetlerinin yaratabileceği olumsuz tesirleri de vurgulandı. Raporun “Tehditler” başlığı altında, “Suriye’den gelen konukların yarattığı sıhhat hizmet yükü nedeniyle sıhhat hizmetlerinin sunumunda yaşanan zorluklar” tespiti yer aldı. Suriyelilere yönelik sıhhat hizmetlerine ait bilgi de verilen raporda, “Nüfusu nispeten yüksek olup tam teşekküllü bir kamu hastanesine uzak olan süreksiz barınma merkezleri ile Suriyeli sayısının 20 binin üzerinde olduğu yerleşim yerlerinde Güçlendirilmiş Göçmen Sıhhati Merkezi (GSM) teşekkül ettirilmektedir. Güçlendirilmiş GSM sayısı 37’dir. Halihazırda, 132 göçmen sıhhati merkezi içerisinde 792 göçmen sıhhati ünitesi açılmış olup faaliyetlerine devam etmektedir. Suriyeli Göçmenlere Konutta Sıhhat, Bakım ve Toplumsal Hizmet Sunumu 5’i taşınabilir klinik olmak üzere 48 araçla yürütülmektedir. 2021 Kasım sonu prestijiyle konutta sıhhat bakım hizmeti kapsamında yapılan mesken ziyareti sayısı ise 28 bin 882’dir” denildi.

“MOTİVASYON YETERSİZ”

Öte yandan; raporun “Zayıflıklar” kısmında, sıhhat sistemindeki bozulmalara ait itiraflar da yer aldı. Sıhhat işçi sayısının, sıhhat hizmet talebi ve kurumsal muhtaçlığı karşılayamadığı aktarılan raporda, “Çalışan çalışanın motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamalar olmaması, kurum hafızasının devamlılığının sağlanamaması, çalışan işçiye ilişkin çalışma ve toplumsal alanlarının yetersizliği, sıhhat araştırmalarının hudutlu olması” üzere eksiklikler sıralandı.