Hadiseler yüzde 50 arttı, sarılıp öpüşmeden bayramlaşın

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın corona virüsü hadiselerinin süratle yükseldiğini belirterek, “Yüzde 50’yi gördü. Sarılıp öpüşmeden bayramı kutlamalıyız. Mevt sayısı düşük görünse de ortalama 25 kişi ölecek” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, corona pandemisi sürecinde Türkiye’de 15 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığını belirterek, önlemlerinin 1 Mayısta sona erdiğini, 2,5 ay içinde hadiselerin tekrar yükselmeye başladığını söyledi.

Vaka artışı yaşanacağı öngörüsünde bulunduklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

– Temmuzun birinci haftasını icra ediyoruz ve daha 2,5 ay olmadan hadiselerin artmaya başladığı periyoda geldik. Pandemiyle uğraşanlar, bu hastalığı bilenler bu türlü bir durumun yaşanacağını öngörmüş, mayıs ve haziranın önlemlerle geçmesinin daha gerçek olacağını söylemiştik. Temmuz ve ağustos aylarında turizm dönemini ve çocukların tatil devrini âlâ geçirelim istiyorduk. Tedbirler birden kalkınca bütün dünyada olduğu üzere bizde de olaylar artmaya başladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın

10 BİN MÜSPET HADİSE VAR

– Ülkemizde 10 bin civarında olumlu olayımız var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor fakat her gün sayı artıyor. Trabzon’da şu an bir test merkezi var ancak bütün hastanelerde semptomları olan ve şüphelenilen insanlara test yapılıyor. Trabzon’da testlerin yüzde 50’sinin üzerinde müspetlik var.

– Olay artışı yüzde 10 ve 20 civarında ilerlerken artık yüzde 50’yi gördü. Bütün ülkede olduğu üzere tıpkı durum Doğu Karadeniz’de de var ancak hiçbir tedbir yok. Hem toplu taşıma araçlarında hem uçakta hem kapalı alanlarda maske uygulaması yok.

– İnsanların toplumsal arayı uygulamadığı bir devir yaşıyoruz. Bayram da bunlardan bir tanesi. Evvelki bayramlar vaktinde virüsün çok şiddetli hastalık oluşturduğunu bildiğimiz için bayramlarda bir ortaya gelinmemesi gerektiğini söylüyorduk. Artık de mümkün mertebe bir ortaya gelmemek gerekiyor. Gelirsek de sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşmanın, bayramımızı kutlamalıyız.

ORTALAMA 25 KİŞİ ÖLECEK

– Hem turizm, hem bayram, hem tatil hareketliliği var. Herkes ortalıkta geziyor ve virüs hayli ağır halde toplum içinde dolaşmakta. Vefat sayısı düşük görünse de bu sayıya kimse girmek istemiyor. Ben de istemiyorum, kimse de istemez lakin ortalama 25 kişi kesinlikle ölecek. Ölmemek için bu virüsten uzak duracak, korunacaksınız. (DHA)