Greyfurtun faydaları kansere karşı koruyucu etkisi var!

Greyfurtun faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? Turunçgiller familyasından olan greyfurtun bilinmeyen faydalarını sizler için hazırladık!

BAZI İLAÇLARLA TÜKETİLDİĞİNDE ZEHİRLİYOR 

Greyfurt yerken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Bazı ilaçları kullanan hastaların özellikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü greyfurt, karaciğerimizde bulunan sitokrom p450 denilen bir enzimi baskılıyor. Sitokrom p450, karaciğerimizde ve bağırsağımızda, dışarıdan aldığımız ilaçları metabolize eder ve bu ilaçları zararsız hale dönüştürerek vücudumuzdan atar. Bu enzim baskılanıp çalışmayınca ilaçlar metabolize edilmediği için vücutta birikerek zehirleyici etki yapar. Özellikle kolesterol ilaçlarında, alerji ilaçlarında, HIV tedavisinde kullanılan ilaçlarda, bazı antidepresanlar ve antihipertansifleri kullananların bu konuda dikkatli olmalarında fayda var. 

greyfurtun-faydalari-nelerdir67-1-Gzrd.j

 Turunçgiller familyasından olan greyfurtun insan sağlığına olan faydaları inanılmaz boyutta. Kansere karşı koruyucu etkisinden tutun da nikotin ihtiyacını azaltmasına kadar pek çok konuda yarar sağlayan bu meyvenin inanılmaz faydalarına gelin beraber bakalım. Peki greyfurtun faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte greyfurtun bilinmeyen faydaları!

greyfurtun-faydalari-neler-rp3W.jpg

KANSERE KARŞI KORUYU ETKİSİ VARDIR 

Greyfurt, turunçgiller familyasının en önemli üyelerinden biridir. Bol miktarda C vitamini içermektedir. Aynı zamanda birçok kanser türüne karşı da koruyucu etki göstermektedir. Bu türlerin başındada prostat kanseri gelmektedir. Greyfurt, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandıran bir meyvedir. Kilo vermeye yardımcı olmaktadır

greyfurtun-faydalari-nelerdir-phzK.jpg

SİVİLCE İZLERİNİ YOK EDİYOR

Greyfurt, antioksidan özelliği olan bir meyvedir. Bu nedenle ciltte bulunan akne ve sivilce kusurlarını tedavi etmektedir. Özellikle sivilce izleri problemi yaşayan kişiler için önerilmektedir. Cilt tarafından emildiğinde 72 saat kadar uzun bir süre ciltte kalabilmektedir. 

greyfurtun-faydalari-nelerdir45-ahK6.jpg

DİŞ ETİ KANAMALARINI TEDAVİ ETMEKTEDİR 

Greyfurt içerdiği C vitamini ile diş eti kanamaları olan kişilerin bu sorununu da tedavi etmektedir. Ayını zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren greyfurt, kabızlığa karşı da iyi gelmektedir. 

greyfurtun-faydalari-nelerdir-CsqH.jpg

NİKOTİN İHTİYACINI AZALTMAKTADIR 

Sigara bağımlısı olanlar için birebir bir meyvedir. Nikotin ihtiyacını azaltarak, nikotinin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Özellikle günde 1 tane greyfurt yenilmesi kalp hastalıklarını azaltmaktadır. 

greyfurtun-faydalari-nelerdir-4p2O.jpg