Gezici Araştırma Merkezi, Y ve Z nesline cumhurbaşkanlığı seçimini sordu

Gezici Araştırma Merkezi, Z ve Y nesillerinin seçmen davranışlarını, kararsız seçmenlerin eğilimlerini araştırdı. Cumhuriyet’e özel hazırlanan araştırma 2-3 Temmuz tarihlerinde 2 bin 680 bireyle yapıldı. Çalışma kapsamında yurttaşlara en değerli problemlerinin ne olduğu ve bu sorunu kimin çözebileceği soruldu.

YÜZDE 72 GEÇİNEMİYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 74’ü ülkenin en değerli sıkıntısının iktisat olduğunu belirtti. İştirakçilerin yüzde 44.6’sı bu ekonomik sorunu muhalefetin çözebileceğini söylerken yüzde 40.3’ü ise Cumhur İttifakı’nın çözebileceğini söyledi. İştirakçilerin yüzde 72’si hayat pahalılığı karşısında geçinemediğini ve iktidarın devleti yönetmekte zorlandığını belirtti.

“Bir yıl içerisinde ülke iktisadının düzeleceğine inanıyor musunuz” sorusuna iştirakçilerin yüzde 76’sı “Düzelmez”, yüzde 24’ü “Düzelir” cevabını verdi.

Ankette, “Cumhurbaşkanlığı seçimi yarın olsa kime oy verirsiniz” diye soruldu. Sonuçlara nazaran “CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu” diyenlerin oranı yüzde 53.2, “Recep Tayyip Erdoğan” diyenlerin oranı ise yüzde 46.8 oldu.

“DEĞİŞİM İSTEMİ”

“Millet İttifakı’nı kim bir ortada tutuyor” sorusuna ise iştirakçilerin yüzde 78’i “Kemal Kılıçdaroğlu” cevabını verdi. Yurttaşlar, “Seçim sonrasında ittifakı bir ortada tutacak kişi kimdir” sorusuna yeniden yüzde 76 ile “Kemal Kılıçdaroğlu” dedi. İştirakçilerin 56.8’i “Muhalefet partilerinden çıkacak bir başkan ülkeyi daha yeterli yönetebilir” derken, yüzde 43.2 si ise “muhalefete inancının olmadığını” lisana getirdi.

Gezici Araştırma Merkezi Lideri ve Memleketler arası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici, “Toplum değişim istediğini lisana getiriyor. Bu nedenle siyasi tercihlerini, ideolojilerini, kimlik ayrımlarını geriye bırakarak bu farklılıkların ötesinde onları buluşturan incinmişliklere, yaralanmışlıklara odaklanıyor” dedi.

KARARSIZLAR, KARARLI HALE GELDİ

Gezici, kararsızların oranının yüzde 16’ya gerilediğini belirtti. Kararsızların 92.7’sinin 40 yaş altı seçmenden oluştuğuna vurgu yapan Gezici, “Bunların yüzde 68’i 5 bin 500 TL altında gelirle geçimini sağlıyor. Ekonomik kriz ile birlikte kararsızların kararlı hale gelmeye başladıklarını görüyoruz. Bu kriz ortamı onları muhalefet cephesindeki partilerden birine atıyor” diye konuştu.

Z NESLİNDEN AKP’YE OY YOK

Z jenerasyonu 2000 yılı ve sonrasında doğanları söz ediyor. Araştırmaya nazaran Z jenerasyonunun 2023’teki oy oranı yüzde 11.8 ve yüzde 80’i AKP’ye oy vermeyecek. Gezici bu sonuca ait “Siyasetçilerin; dikte edici, buyurgan, sert lisanını onaylamıyorlar. ‘Seçimlerin ikinci tipe kalması halinde Cumhur İttifakı’na mı yoksa Millet İttifakı’na mı oy verirsiniz?’ diye sorulduğunda büyük bir çoğunluğu ‘Millet İttifakı’na yöneliriz’ diyor. Bunun büyük sebebi iktidarı daha baskıcı, daha fazla denetimci bir kurum olarak görmeleri” değerlendirmesini yaptı.

KADINLARA BELİRLEYİCİ ROL

Gezici, ülkenin en ağır geçim problemini yaşayan ve kararsızların da ağır bir halde yer aldığı temel kitlenin 1980 ile 1999 ortasında doğanlardan oluşan Y nesli olduğuna dikkat çekti. Y neslinin, seçmenlerin 32.6’lık bir dilimini oluşturduğunu belirten Gezici, “Eski Türkiye hafızasında olan, merkeze yakın lakin kararsızlığı da daha fazla olan bu jenerasyon 2023 seçiminin yazgısını belirleyecek. Kararsız seçmenlerin yüzde 70’i Y neslinden oluşuyor. Kararsızların büyük kısmı da bayanlar. İstanbul Mukavelesi de Y jenerasyonu için çok önemli” dedi.