Gerçeküstücülüğün öncü ismi Franz Kafka, 139 yaşında

Dünya edebiyatına verdiği kıymetli yapıtlarla bilinen Franz Kafka, gerçeküstü bir muharrirdir. Kafka bu doğrultuda üretmeye devam etmiştir. Ünlü edebiyatçı 139 yaşında…

Kutlu olsun…

Ünlü Müellif 3 Temmuz 1883’de Prag’da doğdu. Çek asıllı Avusturyalı muharrir Kafka’nın Prag’da, 1893-1901 ortasında gittiği Avusturya Lisesi, O’nun yalnızlığını ve kendi içine kapanmasını pekiştirdi.

1901’de liseyi bitirdikten sonra Prag Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’ne girdi. Lakin daha çok ilgisini çektiği için Alman edebiyatı derslerini izliyordu. 1902’de daha sonra yayıncısı olacağı Max Brod’la tanıştı.

Max Brod, Kafka’nın hayatı boyunca münasebet kurabildiği sayılı bireyden biri oldu. Kafka’nın vefatından sonra yakılmasını vasiyet ettiği tüm yapıtlarını Max Bord toplayıp yayınladı.

Kafka birinci yapıtı olan Bir Savaşın Tasviri isimli hikayesini öğrencilik yıllarında yazdı. 1906’da hukuk tahsilini doktora ile tamamladı ve bir yıl süren avukatlık stajını yaptı.

Max Brod

Öykülerle başlayan yazı hayatı

1907’de İş Kazaları Sigorta Şirketi’ne memur olarak girdi. Bu şirketteki iş hafif olduğu için, yazı yazmaya vakit ayırabiliyordu. Birebir yıl Taşrada Düğün Hazırlıkları isimli hikayesini yazdı.

Büro çalışmasından sıkılıyor, kendini bu çalışma sistemine yabancı görüyordu. Etrafa yabancılaşma duygusu birinci kere Taşrada Düğün Hazırlıkları’na, beş yıl sonra da Değişim isimli hikayesine yansımıştır.

Kafka

Gerçekliğin değişmezi

Genelde, gerçekliğin değişemeyeceğine, değişse de daha farklı olmayacağına inandığı için, siyasi gerçekler karşısında direniş göstermemiştir.

Ünlü müellif 1924 yılında hayata veda etti.