Fransız Le Monde: Ukraynalılar Macron’un müttefikliğini pek sevmedi

Fransız Le Monde gazetesinin “Ukraynalıların pek sevilmeyen müttefiki Emmanuel Macron” başlıklı haberinde, Ukrayna’da Macron’un sonuçsuz gayretlerine ithafen “boşuna konuşmak ve endişelenip hiçbir şey yapmamak” manasındaki “macroner” (macronculuk) sözünün türediği belirtildi.

Haberde Kiev yönetiminin müttefiklerinin “Ukrayna’nın zaferini isteyenler” ve “Rusların tarafından elde edilen toprakların benimsendiği bir ateşkes isteyenler” olarak ikiye ayrıldığından bahsedilerek, savaşın başında düzgün olan Paris ve Kiev bağlantılarının Rus ordusunun Kiev bölgesinden çekilmesiyle kötüleştiğine dikkat çekildi.

“Ukrayna’da empati yoksunluğu olarak algılandı”

O periyot Avrupalı önderlerin bilakis Macron’un Kiev’e dayanak için ziyarete gitmediği belirtildiği haberde, Fransız Cumhurbaşkanının Putin ile diyalogda ısrar etmesinin Ukrayna’da “empati yoksunluğu olarak” algılandığına vurgu yapıldı.

Haberde bunun akabinde, Macron’un farklı tarihlerdeki “Rusya ve Ukrayna’nın kardeş halklar olduğunu” söylemesi, “Rusya’nın küçük düşürülmemesi gerektiği” çıkışı ve bunu yinelemesinin yanı sıra “Kiev’in ve Avrupa Birliği ile alakaları güçlendirmek için Avrupa Siyasi Toplumu önerisiyle” Ukrayna cephesinde reaksiyonla karşılandığına değinildi.

Paris ve Kiev ortasındaki sorunun Fransa’nın siyasetinden çok, aslında Macron’nun küçümseyici olarak görülen demeçleri olduğu kaydedilen haberde, “Macron Beyefendi, 4 aydan kısa bir müddette Ukrayna’da ülkenin en nefret edilen müttefiki haline gelmeyi başardı.” sözüne yer verildi.

Haberde, Macron’un tekraren davet edilmesine karşın Ukrayna’ya ziyaretinin yalnızca dün Fransa’nın AB devir Başkanlığının son günlere denk gelmesinin, Macron’a yöneltilen bir başka tenkit olduğuna değinildi.