Enflasyon verilerininin akabinde ocakta minimum fiyata gelecek artırım oranını açıkladı

Her ayın 3’ünde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) tarafından paylaşılan enflasyon dataları yurttaşlar tarafından merakla bekleniyordu. Her ay açıklanan bilgilerde yeni bir enflasyon rekorunun kaydedilmesinin yanında TÜİK ve ENAG tarafından paylaşılan bilgilerdeki büyük makas dikkat çekiyor.

TÜİK tarafından açıklanan resmi datalar ENAG’ın oranlarının çok altında olsa dahi 24 yılın en yüksek enflasyon oranı kaydedildi.

TEMMUZDA ENFLASYON BAZLI ARTIRIM YAPILMIŞTI

Aralık ayında açıklanan minimum fiyat artırımının erimesinin akabinde iktidarın yaptığı temmuz ayı enflasyon farkı ile taban fiyatta değişikliğe gidilmişti.

Asgari Fiyat Tepsit Komitesi’ndeki çalışmaların akabinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni net taban fiyat 5 bin 500 TL olmuştu.

ÖZGÜR ERDURSUN: OCAKTA YÜZDE 15 ENFLASYON FARKI VERİLİR

Sosyol Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, TÜİK’in açıkladığı enflayson datalarının akabinde Twitter hesbaından minimum fiyat artırımına yönelik bir paylaşımda bulundu. Erdursun paylşaımında “Temmuz ayı enflasyonu %2.37 Aralık ayına kadar TÜİK enflasyonu aylık bu oranlarda açıklarsa memura, memur emeklilerine, SSK, Bağ-Kur emeklilerine 1 Ocak 2023’de %15 zam(enflasyon farkı) verilir…” tabirlerine yer verdi.

TEMMUZ AYI ENFLASYON VERİLERİ

TÜİK, 2022 yılı temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sayılarını bugün açıkladı.

Buna nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 79.60,aylık yüzde 2.37 arttı.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yıllık yüzde 144.61, aylık yüzde 5.17 arttı.

ENAG BİLGİLERİ YÜZDE 180’E DAYANDI

Enflasyon Araştırma Kümesi’nin (ENAG), temmuz ayı enflasyon datalara nazaran yıllık enflasyon yüzde 176.04 oldu. Temmuz ayındaki tüketici fiyat endeksi ise yüzde 5.03 arttı. Yılın başından itibaren enflasyon artışı ise yüzde 80.35 olarak gerçekleşti.

İSTANBUL’UN ENFLASYONU 1998’DEN BERİ EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

İstanbul Ticaret Odası (İTO) haziran ayına ait fiyat endekslerini 1 Ağustosta yayımladı. İstanbul’un enflasyonunda yükseliş temmuz ayında da sürdü. İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık bazda yüzde 99.1 artış gösterdi. Böylelikle 1998 yılından bu yana en yüksek düzey kaydedilmiş oldu.