Dünya Bebekleri Sergisi Rahmi M. Koç Müzesinde açıldı

Paylaş

Sergide, 18’inci yüzyılın ahşap bebeklerinden Anadolu’nun bez bebeklerine kadar dünyanın birçok bölgesinden birçok bebek yer alıyor.

Paylaş

Hem el yapımı hem sanayi ürünü olan çok sayıda oyuncak bebek, özel bir seçkiyle meraklılarına sunuluyor.

Paylaş

Serginin açılışında konuşan Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Mine Sofuoğlu, müzenin kurulduğu günden bu yana ziyaretçilerinin hayal gücü ve araştırma duygularını harekete geçirecek anlar yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Paylaş

Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Sofuoğlu, Kovid-19 salgını döneminde müzelerin farklı deneyimler kazandığına ve genç ziyaretçilerin daha çok ilgisini çektiğine vurgu yaptı.

Paylaş

Sofuoğlu “Dijitalleşmeyle birlikte müzeler genç ziyaretçiler için de çok daha cazip hale geldi. Yeni bir kitle de kazanmış olduk dedi.

Paylaş

Pandemi iklimini yavaş yavaş arkamızda bıraktığımız bu günlerde ‘Dünya Bebekleri Sergisi’yle ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

Paylaş

Sofuoğlu, “Umarım tüm ziyaretçilerimizin keyifle gezecekleri muhteşem bir sergi olacak.” ifadelerini kullandı.

Bebeklerin yalnızca birer oyuncak değil aynı zamanda sosyolojik unsur ve sanat yapıtı da olduğuna dikkati çeken Sofuoğlu, oyuncak bebeklerin geçmişten bugüne uzanan gelişiminin güzel örneklerinden oluşan serginin herkes tarafından merak ve beğeniyle gezilebileceğini söyledi.

Paylaş

Sergide, yaklaşık 2 bin 200 bebek yer alıyor.

Paylaş

Sergi küratörü Serra Kanyak da sergide hem el yapımı hem fabrika üretimi, sanayi ürünü yaklaşık 2 bin 200 bebeğin bulunduğunu belirterek, “Bunun yanı sıra bebekler için kullanılan pek çok minyatür aksesuar ve objeleri görme fırsatınız olacak” diyor

Paylaş

Kaynak, Bu sergiyle hem çocukları hem ebeveynleri bir araya getireceği, herkesin keyifle gezeceği, güzel anılarını hatırlayacağı, herkesin hatırasında kalan küçük dünya yaratmaya çalıştıklarını belirtti.

Paylaş

Serginin ana sponsoru Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Güzeliş ise oyuncak bebeklerin de tıpkı mücevherler gibi geçmişle gelecek arasında zamansal bir köprü inşa ettiğini söyledi.

Paylaş

Güzeliş, bebek yapımıyla mücevher yapımı arasında benzerlikler olduğuna da dikkat çekiyor

Paylaş

Kaynak “Hepimizin hayatında çok anlamlı yere sahip olan çocukluğumuzdan bugüne bu bebekleri buraya getirmek için vesile olduğumuz için ayrıca çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Sergi de farklı dönemlere ait yeni ve eski oyuncaklar görmek mümkün

Paylaş

Hem çocuklar hem de büyükler için dikkat çekici farklı detaylar var

Paylaş

Farklı kültürlere ait bebeklere ve özelliklerine rastlamak mümkün

Paylaş

El yapımı bazı ürünler ince işçilikleriyle göz dolduruyor

Paylaş

Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlayan dünya bebekleri sanatseverlerinde ilgisini çekiyor

Paylaş

Binlerce farklı parçadan oluşan sergi de, özel parçalara da rastlamak mümkün

Paylaş

Sergi, hafta içi pazartesi günleri hariç 10.00-17.30, hafta sonu ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

rahmi koç müze kültür sanat bebek sergisi