Domenec Torrent: Bana dayanak olunmadı

Geldiği günden bu yana maksada konan Galatasaray’ın teknik yöneticisi Domenec Torrent, içini döktü. Osman Tanburacı’nın YouTube kanalına konuşan İspanyol teknik adam birçok mevzuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de 4 yıldıza sahip, UEFA Kupası’nın finalinde Arsenal, UEFA Üstün Kupa’da Real Madrid’i yenerek şampiyon olmuş, farklı bedellere sahip bir kulüpteyim.” diyen Torrent “Tabii ki Galatasaray’ın tarihine, eski hocalarına ve efsanelerine hürmet duymalıyız. Fakat Galatasaray’ın gerçekleriyle de yüzleşmemiz lazım. Lider o gerçekleri açıkladı, gelirimiz 50 milyon avrolardan 27 milyon euroya inmiş. Bu durumu ne kadar çabuk fark edersek geleceğe o kadar düzgün hazırlanırız.” tabirlerini kullandı.

“G.Saray düşme hattındaydı”

UEFA ve Üstün Kupa’nın üzerinden 22 yıl geçtiğini belirten İspanyol hoca “Sadece armamız, geçmişimiz yahut ismimizle bir şeyler kazanamayız, her gün daha yeterlisi için çalışmalıyız. Gerçekten geldiğimde G.Saray düşme sınırındaydı, stabil hâle getirdik lakin ne acılar ve ne zorluklar yaşadığımızı biz biliyoruz. Daha birinci günden maksat olduk. Kendime, ‘Ben bu insanlara ne yaptım’ diye sordum. İdarenin ibrasızlıkla müsabakası yeterli olmadı. Zira dışarıda ne olursa olsun, onun içeriye de tesiri oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Nasıl motive edeceğim”

Seçim sürecinin hem ekibin hem de kendilerinin motivasyonunu etkilediğini belirten Torrent “Başkan adaylarının bizimle çalışmak istemediklerini açıklamaları işimizi daha da zorlaştırdı. Biz adayların projelerine elbette hürmet duyarız lakin o açıklamalardan sonra, 50 gün boyunca grubu motive etmeye çalıştık. Oyuncular haberleri takip ediyor ve daima teknik yöneticileri için ‘Şöyle makûs, bu türlü berbat, gönderilecekler’ deniliyor. Bu türlü bir ortamda nasıl motive edeceksiniz oyuncuları?” çıkışını yaptı.

“Gönderilirsem gocunmam”

“Geldiğimizde bir haftaya sıkışmış üç maç vardı önümüzde. Bilgisayar programları yoktu, paklık elemanları ve hijyenik bir ortam yoktu. Yerlerde eşyalar, ortada çıkarılıp bırakılmış kablolar vardı. Güya Florya terkedilmiş gibiydi… Tahlil departmanını sordum birine, o da bilmediğini kendisinin de muhtemelen gönderileceğini söyledi. O denli de oldu. Biz gönderilirsek kurduğumuz sistemi tertemiz ve yerlerinde bırakacağız…

Muvaffakiyet için sabır lazım. Fakat burada kazanamıyorsanız dört ayda gönderilirsiniz. Vicente Del Bosque, Frank Rijkaard, Luis Aragones, Dirk Advocaat, Roberto Mancini… Ne var ki bu hocalar gönderilmiş. Gönderilirsem de gocunmam.”


“Muslera en iyisi”

“Galatasaray’ın yakın tarihi Muslera’dır. Burada 11 dönem geçirmiş, birçok iniş ve çıkışları görmüş, Pena’yı aldık ancak Muslera dönünce onunla devam ettik. Zira bizim birinci kalecimiz Muslera’dır.

Galatasaray’a geldiğinizde Yunus Akgün ve Emre Akbaba elinizde olsaydı, çok âlâ şeyler olurdu, ikisini de çok beğeniyorum. Benim oyun biçimime eksiksiz oturuyorlar. Yunus eminim çok başarılı olacak.”

“Yapacağım birinci iş yeni lideri tebrik etmek”

“Ben devam etmek istiyorum, sizi mahcup edeceğim diye meydan okuma bana kalmış bir durum değil” diyen Torrent “Yapacağım birinci şey seçilen lideri tebrik etmek olacak. Mukavelesi biten oyuncular var ne olacağını onlar da bilmiyor. Almak için konuştuklarımız vardı, ne olacak bilmiyoruz… Şu an belirsizlik var” kelamlarını kullandı.