Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO’ya dokümanlı çıkarma!

Türkiye, global sorunlarda uyguladığı adil ve istikrarlı dış siyaseti ile dünya gündeminde ana aktör haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ay sonunda İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilecek NATO Önderler Tepesi’nde Türkiye’nin tezlerini özel doküman ve evraklarla ortaya koyacak.

İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye verdiği silahlar ile finansal ve siyasi takviye delilleriyle bir kere daha ortaya konulacak, bu hasmane tavır sürerken ‘müttefiklik’ bağı kurulamayacağı söz edilecek.

Son olarak Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sırasında İsveç yapımı 200-1000 metre menzilli 84 kalibrelik AT-4 tanksavar silahları ele geçirildi. Tanksavarların seri numaraları kaydedildi ve fotoğrafları çekildi.

Öte yandan Yunanistan’ın memleketler arası hukuku alenen ihlal etmesi nedeniyle Ege’de gerginliği tırmandırması da kritik NATO tepesinde masada olacak.

(1947) Paris ve (1923) Lozan Mutabakatlarının ‘esastan ihlali’ manasına gelen gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması ve Savunma Bakan Yardımcısı seviyesindeki tahrik edici ziyaretler de Türkiye tarafından kayıt altına alındı. Atina’nın reddettiği gerçekler de müttefiklere evraklarıyla gösterilecek.

 

TERÖRİSTLERİN TANKSAVAR SİLAHI İSVEÇ’TEN

Terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye silah ve mali dayanak veren, teröristleri ülkesinde barındıran, yasa dışı hareketlerine göz yuman İsveç’in yanı sıra, PKK terör örgütü ile münasebetini saklamayan Finladiya’nın NATO üyelik başvurusu tepenin en değerli başlıklarından olacak.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK mensuplarının iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakan İsveç’in terör örgütüne verdiği silahlar da seri numaraları ve fotoğraflarla kayıt altına alındı.

Mehmetçiğin terör örgütüne yönelik operasyonlarında 2018 yılından bu yana Hakkari, Şırnak, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgesinde çok sayıda AT-4 tanksavar ele geçirildi.

Teröristler tarafından Türkiye ile Irak ve kuzey Suriye’de ağır olarak kullanılan İsveç üretimi AT-4 tanksavar füzeleri piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek yahut devre dışı bırakmak hedefiyle tasarlandı.

YUNAN İHLALLERİ DE KAYIT ALTINDA

NATO Başkanlar Tepesi’nde Ankara-Atina çizgisindeki gerginlik de gündeme gelecek. Yunanistan’ın memleketler arası hukuku hiçe sayarak Lozan ve Paris mutabakatlarını ihlal ettiği gerçeği, müttefiklere delilleriyle gösterilecek. ‘Mağdur edebiyatı’ yapmayı genel siyaseti haline getiren Yunanistan adaları savunma maksatlı silahlandırdığını, göçmenleri geri itmediğini ve memleketler arası hukuku ihlal etmediğini argüman ederek ‘Türkiye bize saldıracak’ algısı yaratmaya çabalıyor.

Atina, Türkiye’nin kayıt altına aldığı ve milletlerarası kamuoyuna duyurduğu hukuk ihlallerine uluslar ortası toplumu ikna edici bir cevap veremiyor. Bilakis, Türkiye ana karası üzerinde askeri uçuşlar yaparak, tansiyonu tırmandırmaktan geri durmuyor. Ankara, Yunanistan ile sıkıntılarda diyalog yanlısı olduğunu lakin legal haklarından da vazgeçmeyeceğini tekrar vurgulayacak.

UKRAYNA KRİZİNDE BAŞAT ROL

Madrid’deki tepede ele alınacak belgelerden biri de Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş olacak. Rusya’nın da Ukrayna’nın da itimat duyduğu tek ülke olan, üstlendiği arabuluculuk rolüyle süreçte aktif olan Türkiye, ateşkesin sağlanması ve savaşın sona erdirilmesi ile tahıl koridorunun açılması istikametindeki temaslar hakkında müttefikleri bilgilendirecek.

KAYNAK: SABAH