Bursaspor Teknik Yöneticisi Mustafa Er, dönemi kıymetlendirdi

Spor Toto 1. Lig’den bir alt lige düşen Bursaspor’un teknik yöneticisi Mustafa Er, 4 dönemde Üstün Lig’den bu noktaya gelindiğini belirterek, “Maalesef kimse bunu konuşmuyor, kimse bunu irdelemiyor. Sorumlu olanların hiçbirinin tabiri caizse başını kuma gömüp dışarı bile çıkmaması lazım bana nazaran. Lakin herkes toplumsal medyada yazıp çiziyor. O mahcubiyeti, o utancı bence yaşamamız gerekiyor” dedi.

Er, Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, kulübün güç süreçlerden geçtiğini, bunu atlatmanın kolay olmadığını ve hala tesirinde olduklarını söyledi.

Son maça çıkıp 90 dakika kenarda kalmanın çok sıkıntı olduğunu söz eden Er, NasaDoge Menemenspor müsabakasında son vazifelerini yerine getirdiklerini ve mevcut oyuncularla mahcubiyeti, ezikliği yaşadıklarını lisana getirdi.

Grubun küme düşmesinden ötürü çok üzgün olduklarını vurgulayan Er, “Personelimizin durumu da ortada. Ondan ötürü da çok üzgünüm. Stattaki atmosfer, hayatım boyunca unutmayacağım bir atmosfer. Bu süreç maalesef yaşandı. Ligin geneline bakıldığında biz misyona geldiğimizde 41-42 puan herkes için geçerli oluyordu. Rakiplerimizin çok ekstra kazandığı maçlar oldu. Bursaspor 1 puanla düştü üzere görünüyor lakin 45 puan da alsak tekrar olmayacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Er, çocukluğundan itibaren Bursaspor’la büyüdüğünü, formasını giydiği, kaptanlığını yaptığı grupta antrenörlük misyonunda de bulunduğunu hatırlattı.

Maddi manevi daima yeşil-beyazlı kulübe katkı sağlamaya çalıştığını anlatan Er, şöyle devam etti:

“Gerçekten çok çaba ettim ancak bu sene maalesef gücümüz yetmedi. Son virajı dönemedik. Dönem başı tahminen sağlıklı bir ortam olabilseydi, hiyerarşinin gerçek işlediği, herkesin vazife tarifinin belirli olduğu bir ortam olabilseydi ben tez ediyorum biz şu an ya birinci ikiden çıkmıştık ya da bu akşam play-off maçının saatini otelde bekleyen grup olacaktık. Maalesef bu olmadı. Ben buna çok inanıyordum. Biz 4 yılda 2 kez küme düştük. 4 yıl evvel Harika Lig’den düştük. 1. Lig’den de 3’üncü dönem sonunda düştük. Maalesef kimse bunu konuşmuyor, kimse bunu irdelemiyor. Sorumlu olanların hiçbirinin tabiri caizse başını kuma gömüp dışarı bile çıkmaması lazım bana nazaran. Lakin herkes toplumsal medyada yazıp çiziyor. O mahcubiyeti, o utancı bence yaşamamız gerekiyor. Ben yaşıyorum şahsen. Ne kadar hissem varsa yaşıyorum. Tahminen payımdan çok daha fazlasını yaşıyorum.

4 yılda 2 kez lig düşmek bu kulüp için çok ağır. Bu hiç olağan değil aslında. Kendi haline bıraksanız bu mümkün değil olmaz. Geldiği nokta borç yükü almış başını gitmiş. Son yıllardaki hiyerarşinin kaybolması, maalesef çizginin dışına çıkılması, masabaşında herkesin olmaya çalışması, menfaatler… Bunlar tahminen yüzde 2-3’lük bir kesim. Yüzde 97-98, Bursaspor’u canıgönülden seven, bu arma için her şeyini veren kesim için çok üzülüyorum. Onlarla tıpkı hissiyatı yaşıyorum. Bursaspor çok büyük bir topluluk. Kesinlikle kendi içinde bir yol haritası çizecektir. Bu süreç bundan sonra kulübümüz için en sağlıklı halde ilerler. “

Kulüpteki geleceğine ait soruyu yanıtlayan Er, idareyle şimdi bu mevzuyu görüşmediğini aktardı.

Kendisi için sürecin devam ettiğini belirten Er, “Sağlıklı düşünmek lazım. Kulübün çıkarları neyi gerektiriyorsa o olmalı. Bizim doğrularımız ve yanlışlarımız tahminen kulübün menfaatleri ile çatışabilir. Benim net fikrim var ancak bunu net olarak söylemek istemiyorum. Şu an çok sağlıklı düşünemiyorum. Kulüp için en mantıklısı neyse hem benim için hem de oyuncular için o karar verilmeli” diye konuştu.