Bursa’da yırtıcı kuş, yuva yaptığı ofise yılan taşıyor

Bursa’daki bir iş yeri çalışanları, kendilerine her gün eşlik eden yırtıcı kuşla birlikte şaşkınlık yaşadı.

Kerkenez olduğu belirlenen yırtıcı kuşun daima iş yerlerinin etrafında uçmasıyla endişelenen ofis çalışanları, kuşu izlemeye başladı.

Bu yırtıcı kuş bir müddet sonra yılan ve fare avlayarak ofisin balkonuna getirdi.

Yuva yapıp yumurtaladı

Durumdan şüphelenen internet gazetesi çalışanları kuşun balkonda daima konduğu bitkileri incelediğinde buraya kuşun yuva yapıp yumurtladığını gördü.

Kerkenezin yumurtladığı balkonu kullanıma kapatan ofis çalışanları yavrular büyüyüp uçana kadar burayı kullanmama kararı aldı.

Etçil kuşlar popülasyonu istikrarda tutuyor

Çalışanlar kuşun yırtıcı olmasına karşın ona sahip çıkıp müdafaaya aldılar. Çoğunlukla kemirgenlerle beslenen bu etçil kuşlar, tarım alanlarına ziyan veren canlıların popülasyonunu istikrarda tutarak eko sistemler için çok kıymetli rol oynuyorlar.


“Daha evvel hiç duymadım”

Kerkenezin ofislerine yuva yaptığını söz eden ofis müdürü Ebru Yiğit, “Artık ofisimizde yırtıcı kuşumuz var. Kuş ofisin balkonuna 6 tane yumurta bırakmış. Kuşu rahatsız etmemek için perdeleri kapattık. Oraya hiç bir halde girmiyoruz. Burası 2 yıllık ofis, biz 1 yıldır kendisini görüyoruz. Daima gelip gidince, buraya yuva yaptığını gördük. Ben yırtıcı bir kuşun bir ofise yumurtladığını daha evvel hiç duymadım” dedi.

“7 bireydik, 1 kişi daha eklendi”

Mehribar Aykan, “Biz mahallî haber servisi yapıyoruz. Burada 7 kişi çalışıyoruz. Bir kişi daha eklendi. O da kerkenez kuşumuz. Daima buralarda uçunca araştırma yaptık, kuşun balkonumuza yumurtladığını gördük. Buraya yılanla ve fareyle geldiği oluyor. Avladığı hayvanları buraya yuvasına getiriyor” formunda konuştu.