Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 5,15 puan paha kazanarak 2.579,45’e çıktı. Toplam süreç hacmi 11,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,01 kıymet kaybederken, holding endeksi yüzde 0,10 bedel kazandı.

Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,09 ile orman kağıt basım, en çok kaybettiren ise yüzde 0,17 ile menkul değer yatırım iştiraki oldu.

Dün ABD Senatosu’nda para siyaseti raporunu paylaşan ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Banka’nın temmuz sonrası için siyasetlerinin gelecek makroekonomik datalara nazaran toplantıdan toplantıya kararlaştırılacağını söyledi. Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller arayacaklarını vurgulayan Powell, “Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz” dedi.

Powell, yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına ait bir soruya da “Hiçbir maksat için masadan bir şeyi kaldırmayacağım” yanıtını verdi.

Analistler, global hisse piyasalarında Powell’ın açıklamaları sonrası karışık bir seyir izlendiğini söz etti.

Powell’ın ABD Kongresi’nde bugün de devam edecek para siyaseti raporuna ait sunumu ve sonrasında vereceği iletilerin global hisse piyasalarının tarafı üzerinde tesirli olabileceğini aktaran analistler, data gündeminde ise ABD’de açıklanacak imalat sanayi ve hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile haftalık işsizlik müracaatları ve ödemeler istikrarının öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.555 ve 2.530 düzeylerinin dayanak olarak izleneceğini, 2.600 puanın ise kıymetli direnç pozisyonuna geldiğini kaydetti.

KAYNAK: AA