Boğaziçi Vakfı, Kızılay iş birliği ile Somali’ye yardım eli uzatıyor

Açlık ve kıtlık ile yüzü yüze olan Afrika kıtasının doğusuna yönelik insani yardımlar devam ediyor. 1980’lerden bu yana en şiddetli kuraklık dalgasını yaşayan bölgede, yaklaşık 13 milyon kişi yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle ölüm tehlikesi altında yaşıyor.

Buğday ihtiyacının neredeyse tamamını Rusya ve Ukrayna’dan tedarik eden Somali, savaş nedeniyle duran sevkiyat yüzünden çok ciddi bir krizle karşı karşıya kalmış durumda.

Somali’de yarısı 5 yaşın altında olan 1,4 milyon çocuk açlıkla savaşıyor. Ülkede yaşanan kuraklık ve kıtlık nedeniyle 330 bin çocuk tıbbi tedaviye ulaşamazsa hayatını kaybedecek. Üstelik bu durum sadece Somali’yi değil Afrika’daki onlarca ülkeyi de tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora göre, kıtada Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıda ülke, gıda krizi ve fiyat artışlarıyla doğrudan etkileniyor.

Kızılay ve Boğaziçi Vakfı el ele verdi

Toplumun birliktelik, dayanışma, yardımlaşma duygularını geliştirmek ve dil, ırk, cinsiyet gibi ayrımları gözetmeksizin uzun yıllardır yardım faaliyetlerini sürdüren Boğaziçi Vakfı, 2011 yılından bu yana başta Somali olmak üzere kıtlık çeken birçok Afrika ülkesine insani yardım ve bağış kampanyaları organize eden Kızılay ile el ele vererek Ramazan ayında da büyük bir yardım kampanyası başlattı. Boğaziçi Vakfı, bu yardım çağrısıyla toplumu harekete geçirerek Somali’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı amaçlıyor.

Sinpaş Grubu’ndan 1 milyon TL bağış

“Elinden Geleni Yapmak İçin Uzat Yardım Elini” diyerek Somali halkına yardım eli uzatan Boğaziçi Vakfı, ülkedeki kıtlık ve çocuk ölümlerinin azaltılması için çalışmalar yürütecek. Vakıf, geniş kapsamlı yardım kampanyası ile Türk iş dünyasını ve kamuoyunu da yardım elini uzatmaya davet edecek. Yardım çağrısına ilk yanıt ise Sinpaş Grubu’ndan geldi. Sinpaş Grubu kampanyaya 1 milyon TL bağış ile destek olurken, Kızılbük GYO da Kızılbük projesindeki her bir müşterisi adına 100 TL bağışta bulunacağını duyurdu. 100 TL’lik yardım, Somali’de 5 yaşında bir çocuğun ortalama bir aylık gıda ihtiyacına karşılık geliyor.

Boğaziçi Vakfı ve Türk Kızılay’ın iş birliği ile yürütülen yardım kampanyasına katılmak için TR94 0001 0021 1039 0090 2631 59 IBAN no’lu hesaba bağış yapılabiliyor. Açlıkla savaşan Somalili çocukların kalplerine dokunabilmek için siz de bağış kampanyasına katılabilir; vereceğiniz destek ile onlara nefes olabilirsiniz.

KAYNAK: HABER7