Balonlu kapsül, yolcularına uzaydan Dünya’yı izlemeyi vaat ediyor

ABD’li turizm firması Space Perspective, ihtilal niteliğinde bir hava aracını tanıtmaya hazırlanıyor.

Şirketin mühendisleri tarafından üretimine başlanan Neptün Uzay Gemisi (Spaceship Neptune) isimli balonlu kapsül, yaklaşık 32 km irtifada 6 saat boyunca seyahat etmeye imkan tanıyacak. Stratosfer düzeyinde yol alacağı için yer çekimi sorunu de oluşmayacak.

BİLET FİYATLARI

Neptün Uzay Gemisi, Blue Origin şirketine ilişkin olan ve biletleri 28 milyon dolardan satılan uzay roketi New Shaperd‘ın, 100km’yi aşan irtifası ile yarışamayacak olsa da kullanacağı balonlar sayesinde, roketlerin sunabileceğinden çok daha konforlu bir seyahat imkanı sağlayacak.

Bu durum bilhassa havalanma ve iniş süreçlerini etkiliyor; çok daha ucuza mal edilmiş bir seyahate imkan tanıyor.

8 yolcu kapasitesine sahip olacak olan ve son derece lüks bir iç dizayna sahip olan kapsülün biletleri 125 bin dolardan satışa çıkacak.

“BASİT, İNANÇLI VE SAĞLAM”

Unilad‘in haberine nazaran, Space Perspective‘in CEO’su Taber MacCallum siteye demecinde, “Balon ve paraşütler üzerinde, yüzyıllardır yapılan operasyonlar ve geliştirmeler bizlere, kalkıştan inişe kadar balonla uçmanın ve yedek sistem olarak paraşüt kullanmanın, açık orta en kolay, inançlı ve sağlam yol olduğunu gösterdi” tabirlerini kullandı.