Bakandan İngiliz çöpü için iki farklı açıklama

Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, 7 Nisan’da ithal çöplerin Adana’da yakılıp yakılmadığını sordu. Etraf Bakanı Murat Kurum, “Haber asılsız” cevabını verdi. İngiliz gazetesi Miror, çöpleri üç gün evvel manşet yapınca, Kurum bu defa “İftira, imajlar eski” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı 7 Nisan 2022 tarihinde TBMM’ye bir önerge vererek, ‘’İngiltere tarafından Türkiye’ye gönderilen kanserojen tesirine sahip plastik atıkların, Adana’ya getirilip dönüşüm yapılmadan açıkta yakıldığı belirtilmektedir. Türkiye adeta Avrupa’nın çöplüğü haline gelmiştir.

Çevreye verilen bu ziyanla ilgili ne çalışmalar yapılmaktadır?” diye sordu. Çevre-Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise 14 Haziran 2022’de Sıdalı’ya yazılı yanıt göndererek, ‘’İngiltere ve AB ülkelerinden gelen tehlikeli atıkların Adana’daki alanlara dökülüp yakıldığı haberleri üzerine 7 kontrol takımı tarafından bütün bölge taranmış rastgele bir döküm tespit edilmemiş haberlerin temelsiz olduğu anlaşılmıştır” dedi.

Ancak bakanın bu karşılığından bir ay sonra İngiliz Daily Mirror Gazetesi Adana’daki çöp dağlarını görüntüledi ve haber yaptı. Bakan Kurum bu haber için de ‘’İftira, eski görüntüler” dedi. Gazetenin etraf haberleriyle tanınan ismi Nada Farhoud, Adana’ya giderek yaşanan etraf skandalını gözler önüne serdi. Çöplerin yasa dışı biçimde Türkiye’ye gittiğini yazan gazete, “Çevre tabiata verdiğimiz utancın boyutlarını Adana’da gördük. Onlarca İngiliz paketi ve çöpünü bulduk” dedi. Haberin fotoğraflarında çöp yığınları ortasındaki Aldi, Asda, Co-op, Morrisons, Sainsbury’s, Tesco üzere İngiliz firmalarına ilişkin plastik eserlere de yer verildi.

ZEHİR SAÇIYOR

Türkiye ile İngiltere ortasında 3 bin 200 kilometre aralık bulunuyor. Etraf örgütleri de daha evvel Adana’daki kaçak çöp alanlarında İngiltere’den gelen çok sayıda plastik poşet ve atığa rastlamıştı. Greenpeace de Adana’daki 10 farklı çöp döküm noktasında inceleme yapmış, alınan örneklerde büyük ölçüde zehirli kimyasala rastlanmıştı. Tespit edilen dioksin ve furanın erken doğum, kanser, cilt rahatsızlıkları üzere önemli hastalıklara yol açtığına, hormonları ve bağışıklığı da olumsuz etkilediğine dikkat çekilmişti.