Avustralya’da bir eyalette daha “gamalı haçı” yasaklayan tasarı kabul edildi

Parlamentonun alt kanadında görüşülen, gamalı haç üzere Nazi sembollerinin sergilenmesini kabahat sayan yasa tasarısı kabul edilirken; Budist, Hindu, Jain ve başka inanç toplulukları için eski ve kutsal bir sembol olduğundan gamalı haçın yalnızca dini ve eğitim hedefli kullanımına müsaade verileceği bildirildi.

Söz konusu maddeyi çiğneyecek bireylerin 12 ay mahpus yahut 11 bin Avustralya doları para cezasıyla karşı karşıya kalması beklenirken, şirketlere 55 bin Avustralya doları para cezası verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, Nazi gamalı haçlarının Yahudi inancına mensup olanlar da dahil olmak üzere topluma ziyan verdiğini söyledi.

Eyalet Polisi, 2020’de Nazi bayraklarının sergilendiğine dair 31 rapor alındığını bildirdi.

Söz konusu tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadından geçmesi gerekiyor.

Victoria, gamalı haçı yasaklayan birinci eyalet

Ülkenin en kalabalık ikinci eyaleti Victoria, haziranda Nazi gamalı haçlarının halka açık alanda sergilenmesini yasaklayan maddeyi kabul eden birinci eyalet olmuştu.

Eyalette, Nazi gamalı haçını sergileyenler 22 bin Avustralya doları para ve 12 ay mahpus cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Queensland ve Tazmanya eyaletlerinde de misal maddelerin çıkarılması gündemde. Bu iki eyalette de kelam konusu kanunların kabul edilmesi halinde ülkenin 8 eyaletinin yarısında Nazi sembollerinin sergilenmesi yasak olacak.

KAYNAK: AA