Avukatlar meslektaşları Bakırtaş’ın katledilmesini protesto etti

İZMİR- İstanbul Barosu üyesi avukat Servet Bakırtaş’ın silahlı akın sonucu öldürülmesi nedeniyle 7-8 Temmuz tarihlerinde duruşmalara girmeme kararı alan İzmir Barosu, şiddeti ve hücumları protesto etmek için adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Adliye önünde toplanan avukatlar “Bir yanda ekonomik şiddet öbür yanda mevt kâfi artık” yazılı pankart taşıyarak sık sık “Savunma susmadı susmayacak” sloganları attı. Avukatlar ismine açıklama yapan İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel, avukatların bir yandan ekonomik dertler öbür yandan mevtle gayret ettiklerini tabir etti.

Yücel, “İstanbul barosuna mensup bir meslektaşımızın mesleksel faaliyetleri nedeniyle uğradığı bir akın sonucunda katledildiğini öğrendik. Avukata yönelik şiddetin durdurulması, avukatın ötekileştirilmesinin önüne geçilmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini aylardır, yıllardır söylüyoruz. Avukatların üvey evlat olarak görülmekten vazgeçilmesi gerektiğini her fırsatta lisana getiriyoruz. Ancak Maalesef yaşadığımız şey üvey evlat avukatlar ve meşakkatler. Bir yanda ekonomik şiddet başka yanda mevt. Bizi içine hapsetmeye çalıştıkları alan burası. Bu alana sığmayacağız ve yıkıp geçeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. Zira biz kararlıyız” dedi.

Açıklamanın akabinde avukatlar adliye önünde yürüyüş düzenledi.

‘HER TÜRLÜ SORUNUN TAHLİLİ İÇİN GAYRETTE EDECEĞİZ’

Öte yandan İzmir’in birçok ilçesinde bulunan adliyelerde de avukatlar iş bırakarak şiddet ve akınları protesto etti. Torbalı ve Urla Adliyesi önünde toplanan avukatlar yaptıkları açıklamada, avukatların uzun bir müddettir yaşamakta oldukları sosyo-ekonomik sıkıntıların, son periyotta ülke çapında yaşanan ekonomik ve mali kriz ile birlikte olağan dışı bir formda arttığını söyledi.

Bu durumun pek çok avukatın mesleğini sürdürebilmesini imkânsız kıldığını lisana getiren avukatlar, “Avukatların karşı karşıya kaldıkları ekonomik şiddetin boyutları, başta mesleğe yeni katılan meslektaşlarımız olmak üzere her birimizin hayatlarını derinden etkileyecek, avukatlık ve savunma hizmetlerinin verilmesini engelleyecek düzeye ulaşmıştır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve baro idarelerimizin bu büyük çaplı sorunun derinleşmesinin önüne geçilebilmesi için yaptığı ihtarlar ve teşebbüsler maalesef görmezden gelinmiştir” dedi. Avukatlar başta ekonomik olmak üzere her türlü meselelerin tahlili için kararlılıkla çaba edeceklerini vurguladı. ( DUVAR)