Avrupa’da kripto paraya kara para denetimi

Avrupa, kripto işlemleri için yeni kara para aklama karşıtı gözlemci oluşturmak istiyor. Avrupa Birliği’nin, kripto para birimi şirketlerine yeni kara para aklama karşıtı gözlemci gözetimi sağlamak için çalıştığı bildirildi. Kaynaklar, Avrupa Komisyonu ve diğer yetkililerin, 2024’te faaliyete geçmesi ve iki yıl sonra tamamen işlevsel hale gelmesi beklenen organın görev alanı ve tasarımı konusunda görüştüğünü bildirdi. Bir AB diplomatı, Almanya liderliğindeki bir grup devletin kripto para işlemlerinin daha açık hale getirmeye çalıştığını aktardı.

AB, son yıllarda bir dizi skandalın, bloğun düzensiz düzenlemelerinin onu kirli nakit akışlarına açık bıraktığını göstermesinin ardından yeni otoriteyi kuruyor.

Almanya liderliğindeki grup İspanya, Avusturya, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda’yı içeriyor.
AB diplomatı, AB gözlemcisinin bankalar, finans kurumları ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları arasındaki en riskli sınır ötesi varlıkları kapsamasını istediklerini bildirdi. Komisyonun Temmuz ayında yayınlanan önerisi, sadece sanal varlıklara dolaylı olarak atıfta bulunuyor.

Bu arada, kripto paraların kullanımında dünyada dördüncü, Avrupa’daysa ilk sırada yer alan Türkiye’de, kripto para piyasalarına yapılacak düzenlemelerle ilgili çalışmalar sürüyor.

Öte yandan, şu anda dokuz ülkede kriptoyu yasa dışı kılan mutlak bir yasak var.

Cezayir, Bangladeş, Çin, Mısır, Irak, Fas, Nepal, Katar ve Tunus kriptoyu yasaklayan ülkeler arasında. Hindistan ise yasak yerine yüzde 30 vergi koymayı tercih eden ülkelerden biri.

Testi geçemeyen Bitcoin alamayacak

 

Kripto paralar için katı düzenlemeler yaklaşıyor

 

Kripto düşüşü kurumsal yatırımcılar için fırsat mı?

 

Kripto para borsalarına suç gelirini aklama cezası

 

Jeopolitik riskler ve faizler kripto piyasasını nasıl etkiliyor?