ASELSAN birinci yarıyı güçlü büyüme ile tamamladı

ASELSAN’dan 2022 yılı birinci yarı finansal sonuçlarına ait yapılan açıklamaya nazaran şirket, yatırımlarıyla sürdürülebilir büyümesine devam etti.

Şirketin brüt kârı, geçen yılın birinci yarısına nazaran yüzde 33 artarken faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 42 artış göstererek 2,7 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı ise yüzde 25 olarak gerçekleşti.

ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 50 artarak 3,8 milyar TL düzeyine ulaştı. Şirketin öz kaynaklarının faale oranı yüzde 54 olarak gerçekleşti.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Milli sorumluluklarımızın şuuruyla, gelişmiş teknolojilerimizi ülkemizin hizmetine sunduğumuz 2022 yılının birinci yarısını geride bırakmış bulunuyoruz. Dünyanın makroekonomik ve jeopolitik riskler ile karşı karşıya kaldığı, global enflasyonun dünya genelinde maliyet baskısı yarattığı bu güçlü devirde de ASELSAN olarak istikrarlı büyüyerek çalışmalarımıza kesintisiz devam ettik. ASELSAN’da teknolojiye istikamet verme gayesiyle çığır açıcı teknolojilere yönelik temel araştırma çalışmalarını inovatif bakış açısı ile, yapay zekadan otonomiye, fotonikten metamalzemeye, biyosavunmadan kuantum teknolojilerine kadar uzanan geniş bir alanda, ülkemizi ve ASELSAN’ımızı daha ileriye taşımak üzere sürdürmekteyiz.” sözünü kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığının vizyonu doğrultusunda ASELSAN’da, hem eser ve sistem geliştirmek için hem de kritik teknolojilerin sahibi olmak için yüksek kapasiteli insan kaynağından aldıkları gücü de harekete geçirdiklerini lisana getiren Görgün, “İnovasyonu ve AR-GE’yi üretimden pazarlamaya, tedarikten idareye kadar tüm iş süreçlerinde faaliyetlerimizin odak merkezi haline getirerek ulusal ve memleketler arası alanda başarılara imza atıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Tedarikçilerimizin her daim yanındayız”

2022 yılının yalnızca birinci yarı yılında tedarikçilere 10,9 milyar TL’ye yaklaşan ödeme yaparak finansal katkı sağladıklarını belirten Görgün şunları kaydetti:

“Ayrıca bu 6 aylık süreçte 106 eserin de ulusallaştırılmasını muvaffakiyet ile tamamladık. Böylece son 3 yılda millileştirdiğimiz eser sayısını 613’ün üzerine çıkararak 331 milyon dolara yakın bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık. Ayrıyeten katıldığımız İstanbul Sanayi Odası ve SAHA İstanbul iş birliğiyle düzenlenen 4’üncü Savunma Sanayii Buluşmalarında, 20 farklı iş kolundan olan tedarikçilerimizle ulusallaştırma süreci hakkında bilgiler verdik. Tedarikçilerimize gerek finansal gerek bilgi birikimi transferi olarak verdiğimiz dayanakla tedarikçilerimizin üretim hacimleri artarken ülke iktisadına sağlanan katkı da artacaktır.”

“Yerli ve ulusal eserlerimizle oyun değiştirici vurucu gücümüzün farkındayız”

Görgün, ulusal mühendislik gücüyle ürettikleri uydu haberleşme sistemi teknolojilerinin kritik roller üstlenmeye devam ettiğini ve bu yıl kardeş ülke Azerbaycan’da düzenlenen TEKNOFEST’e ASELSAN olarak değerli bir iştirak sağladıklarını lisana getirdi.

Toplam 21 eser ve sistemle katıldıkları Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’te yerli ve ulusal imkanlarla ürettikleri eserler ASELSAN standında sergilenirken birçok ziyaretçiden de ağır ilgi gördüğünü aktaran Görgün, “TEKNOFEST Azerbaycan’da uçuş şovları yapan Bayraktar AKINCI TİHA, uydu haberleşme sistemlerimizi kullanarak uzun bir uçuşun akabinde Azerbaycan’a muvaffakiyetle vardı. Milletimizden aldığımız inanç ve dayanakla büyük başarılara imza atmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyanın en büyük 49. savunma şirketiyiz”

Görgün, “ASELSAN 2008 yılında 97’nci sıradan dahil olduğu dünya savunma sanayi devleri ortasındaki (Defense News Top 100) muvaffakiyetini bu yıl da 49. sırada yer alarak sürdürmüştür. Defense News Top 100 listesinde birinci 50’de yer alan tek Türk şirketi olduk. Ülkemiz ismine geliştirdiğimiz yüksek teknolojiler ile hem ulusal hem de milletlerarası platformda elde ettiğimiz muvaffakiyetler artarak devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

“İklim sorununda insanlığın yanındayız”

“İklim değişikliği” ile “yeşil dönüşüm” mevzularının ele alındığı İktisat ve İklim Değişikliği Doruğu’nda (EKO İKLİM) ASELSAN olarak sürdürülebilir bir dünya için ürettikleri tahlil ve uygulamaları anlattıklarına değinen Görgün, “Yerli ve ulusal olarak geliştirdiğimiz yenilenebilir güç, elektrikli ulaşım ve akıllı kentler bahislerindeki tahlillerimizi sergiledik. Ayrıyeten iş sıhhati ve güvenliği amaçları doğrultusunda, üst idarenin liderliği ve çalışanların iştiraki ile idare sistemi performansının daima gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlayan ASELSAN, bu yıl birinci kez iştirak sağladığı İngiltere merkezli ROSPA Ödüllerinde gümüş ödül kazandı.” tabirini kullandı.

“Gençlerimize vizyon kazandırmaya ve nitelikli iş gücü yetiştirmeye dayanağımız sürdü”

ASELSAN İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, gelecek için var güçleriyle çalışmaya devam ettikleri belirterek şunları kaydetti:

“Katılım gösterdiğimiz Gençlik Bilişim Şenliğinin ‘Türkiye’nin Uzay Yolculuğu’ başlıklı oturumunda Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin yöneticileri ile bir ortaya geldik. Oturumda ASELSAN’ın uzay alanındaki projeleri ve vizyonu hakkında gençlerle paylaşımlarda bulunduk. Savunma endüstrinde nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak gayesiyle kurulan ASELSAN Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisemiz, ulusal teknoloji atılımının modülü olmak isteyen başarılı gençlerin tercihi oldu. İngilizce hazırlık sınıfı olan okulumuz, Liselere Giriş İmtihanı sonuçlarına nazaran bu yıl 0,44’lük dilimden öğrenci aldı. 

Gençlerimizle hem ülke hem de kendi gelecekleri için birlikte yürümeye devam edeceğiz. 

Milletimizden gücünü alan ASELSAN’da yeni başarılara imza atmak ve bunları sizlerle paylaşmak için var gücümüzle 2022 yılının devamında da çalışmayı sürdüreceğiz. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Savunma Sanayii Başkanlığımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

KAYNAK: AA