Altında Fed tesiri sürüyor!

Altın, yatırımcıların Fed’den faiz oranları ve büyüme görünümüyle ilgili gelen son yorumları değerlendirmesiyle düşüşüne son verdi.

Altında yeni haftanın birinci süreçleri 1.840 dolar üzerinden geçti.

Spot altın, Fed ve öteki merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için faizleri artırması sonrası haftalık bazda yaşadığı düşüşü yüzde 1,7 ile sınırlarken kripto para ve başka piyasalarda yaşanan dalgalı seyir inançlı varlık için bir taban fiyat oluşmasını sağladı.

İKİNCİ BİR 75 BAZ PUANLIK ARTIŞA DESTEK

Fed Güvernörü Christopher Waller Cumartesi günü yaptığı açıklamada ekonomik bilgilerin beklediği üzere gelmesi halinde Temmuz ayında ikinci bir 75 baz puanlık artışı destekleyeceğini açıkladı.

Fed Cleveland Lideri Loretta Mester da Pazar günü CBS kanalında katıldığı “Face the Nation” programında ABD iktisadında resesyon riskinin arttığını ve Fed’in yüzde 2’lik maksat enflasyonuna dönmenin birkaç yıl alacağını kaydetti.

Fed Lideri Jerome Powell bu hafta ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde 6 aylık para siyaseti sunumuna gerçekleştirecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kabul edilemez derecede yüksek fiyatların 2022 yılı oyunca tüketicilerle birlikte olacağını ve ABD iktisadının yavaşlamasını beklediğini kaydetti.

CMC MArkets Analisti Kelvin Wong, Powell’ın hali hazırda daha şahin bir para siyaseti izleneceğinin emarelerini verdiğini ancak gelecek ekonomik datalara bağlı olarak siyasette esneklik için yer bıraktığına vurgu yaptı.

Bu durumun önümüzdeki toplantıda 75 baz puanlık bir artış ihtimalinin yüzde 100 olmadığına işaret ettiğini söyleyen Wong, altın fiyatlarının 1790-1880 dolar ortasında seyretmesini beklendiğini söyledi.

Altının dezavantajı, şu anda altını elde tutmanın fırsat maliyetinin kısa vadede kıymetli ölçüde artması beklenmediğinden, kelam konusu aralık yapasının alt limitiyle sınırlandırılıyor” diyen Kong, “Ayrıca Powell’ın sunduğu yol haritasından pek sapmasını beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.