Almanya’dan tatilcilerin kendileri geldi, valizleri gelmedi

Koronavirüs, yalnızca Türkiye’yi değil dünyadaki birçok ülkeyi olumsuz etkilendi.

Bu devirde ulaşım kesiminde büyük kriz yaşanırken allak bullak olan istikrarlar pandemiden sonra da nizama girmedi.

Pandemi devrinde uçuş sayılarının düşmesiyle işçi sayısı azalan havalimanlarında, seferlerin yine artmasıyla işçi açığı ortaya çıktı.

Valizler uçaklara yüklenmedi

Koronavirüsün tesirinin azalmasıyla Türkiye’ye gelen kimi tatilcilerin havaalanlarındaki personel eksikliği nedeniyle valizleri uçağa yüklenmedi.

Valizlerinin nerede olduğunu öğrenemediler

Türkiye’de uçaktan inip bavullarını almak için bekleyen yolcular, valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadı.

Bodrum’daki otellerine giriş yapan tatilciler, yetkilileri tekraren aramalarına karşın bavullarının nerede olduğunu öğrenemedi.

Almanya’da binlerce kişi mağdur edildi

Tatil için ayırdıkları parayı, valizleri gelmediği için harcamak zorunda kalan tatilcilerin kimileri erken dönüş yapmayı planlıyor.

Öte yandan işçi düşüncesi nedeniyle Almanya’da binlerce tatilcinin bavulunun Almanya’da kaldığı öğrenildi.


Eşi ve bir buçuk yaşındaki çocuğu ile 16 Temmuz günü Bodrum’a tatile gelen Özgün Gürbüz, Münih Havalimanı’ndan uçağa bindiklerini ve kente geldiklerinde valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadıklarını söz ederek şöyle dedi:

186 tane bagajın yalnızca 30 ya da 36 adedinin geldi

“Yaklaşık bir buçuk saat uçağımızın rötarlı kalkacağı söylendi. Rötarlı kalkmasının sebebinin bagajlarda sorun olduğu, bagajların yüklenmesinin beklendiği söylendi. Ondan sonra kabin takımı ‘artık uçaklara bagajlarınız yüklendi, kalkıyoruz’ diye bir bilgi verdi bize.

Bodrum Havaalanı’na bagaj alımını beklerken oradan bir yetkili gelip bagajların yüklenmediğini, Münih’te kaldığını, Münih’te bırakıldığını, o yüzden bir form doldurmak için bizi ofise çağırdı.

Yaklaşık 186 tane bagajın yalnızca 30 ya da 36 adedinin geldiği bilgisi verildi. Bir uçak dolusu insanın bagajları gelmedi. Biz de münasebetiyle 2 saat orada bekledik, ondan sonra otele geçtik.

“Nedenini soruyoruz, kimse anlatmıyor”

Ben yalnızca bir tane çantaya geldim buraya onda da çocuğumun şahsî eşyaları vardı. Şahsî eşyalarından kastım, iki tane tişörtü. 2 tane alt değiştirme bezi. Yalnızca uçakta kullanmak için bir mama vardı, öbür hiçbir şeyimiz yoktu.

Bizim kıyafetlerimiz, ilaçlarımız, çocuğumun ilaçları, eşimin ilaçları. Burada temin edemeyeceğimiz şeyler daima Münih’te kaldı. Nedenini soruyoruz, kimse anlatmıyor, kimseye ulaşamıyoruz.”

Yaşadıkları meseleyle ilgili isimli süreç başlatacaklarını lisana getiren Özgün Gürbüz, Almanya’da binlerce valizin havalimanlarında kaldığını lisana getirerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

Sorunun nedeni Almanya’daki işçi yetersizliği

“Avukatlarımız bununla ilgili dava açıyorlar lakin bunun maddi bir karşılığı yok. Senede bir sefer tatile geliyoruz ve bu türlü bir meseleyle karşılaşıyoruz. Bunu yaşayan biz değiliz.

Haziran ayından beri Almanya havalimanlarında tıpkı sorun var. Frankfurt havalimanında şu anda 20 bin valiz birikmiş durumda, gönderilmiyor. 7 bin tane Münih havaalanında var. Düsseldorf havaalanında var.

Almanya’daki işçi yetersizliğinden kaynaklı. Bu bagajları taşıyan taşeron bir firma, yüklenici bir firma. Başka bir firma. Almanya havaalanlarından sorumlu.

12 günlük tatilin 4’üncü gününde dönüyorlar

Onlardaki işçi kahrında kaynaklı bir sorun. Ben bunu bir aydır, bir buçuk aydır Almanya’daki haber sitelerinden duyuyordum lakin başımıza geleceğini kestirim edemezdim.

6 günü otelde olmak üzere 12 günlük bir tatil planlamıştık. 4’üncü gün otelimizin rezervasyonunu iptal ediyoruz. Almanya’ya dönmeye karar verdik. Şu anda tatil için bir keyfimiz de kalmadı. İnanın moralimiz de kalmadı.”


“Çocuğum aç kaldı”

Sadece çantalarının yerini öğrenmek istediğini lisana getiren Hilal Duran Gürbüz de yaşadıkları bahtsız olayı şu sözleri kullanarak anlattı;

“Yanımda çocuğum var. Çocuğum aç kaldı, bütün hijyenik gereçleri, maması, eşyaları, kullanması gerektiği kremleri her şey çantalarımızda kaldı. Bu formda otelimize geldik, yanımızda hiçbir eşyamız yok. Hiç kimse sorumluluk almıyor.

Yani ben hiçbir şey istemiyorum. Ben kendi eşyalarımı istiyorum. Benim çantalarım nerede? Çocuğumun eşyaları, gereçleri nerede? Bana eşyalarımın nerede olduğu söylensin, gidelim alalım. Öbür bir şey istemiyoruz. Benim çantalarım nerede?”

“Bavullarımızın nerede olduğunu öğrenin”

İHA’nın haberine nazaran; Almanya’dan Bodrum’a gelen Hasan Buttanri de, “Hala bavullarımız ortada yok, Münih havalimanını arıyoruz bir bilgi vermiyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz artık. Yanımızda 5 aylık çocuk var. İçinde maması, ilaçları var. Lütfen bize bir yardımcı olun. Bavullarımızın nerede olduğunu öğrenin.” şeklinde konuştu.