ABD’den ‘yakalama kararı’ açıklaması: Putin Ukrayna’da savaş suçları işledi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) çıkardığı yakalama kararına ilişkin açıklama yaptı. Biden, konuya ilişkin açıklamasında, “Bence haklı bir karar. Ancak sorun şu ki (UCM), bizim tarafımızdan da uluslararası ölçekte de tanınmıyor” ifadelerini kullandı.

‘Şİ-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN ÇIKACAK SONUCA BAKACAĞIZ’

AA’nın aktardığına göre, Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Biden, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Putin hakkında verdiği kararın ‘önemli bir noktaya temas ettiğini belirterek’, Putin’in Ukrayna’da savaş suçu işleyip işlemediğine ilişkin soruya, “Bariz bir şekilde savaş suçları işledi” yanıtını verdi.

Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in gelecek hafta Rusya’nın başkenti Moskova’da yapacakları görüşmeyle ilgili, görüşmeden çıkacak sonuca bakacaklarını söyleyen Biden, Cumhuriyetçi Parti üyeleri tarafından ailesinin bazı üyelerinin Çin ile bağlantılı ödemeler yaptıkları iddialarının ise doğru olmadığını kaydetti.

BEYAZ SARAY: RUSYA’NIN SAVAŞ SUÇU İŞLEDİĞİNE DAİR ŞÜPHE YOK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson da UCM’nin Putin hakkında verdiği yakalama kararına ilişkin AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Adrienne Watson, “Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları ve zulümler işlediğine dair şüphe yok. Biz de sorumlulardan hesap sorulması gerektiği konusunda nettik. UCM Savcısı bağımsız bir aktör ve önündeki kanıtlara bakarak kendi kararlarını verir. Savaş suçu işleyenlerin hesap vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SORUMLULAR HESAP VERMELİ

ABD Dışişleri Bakanlığı da benzer bir şekilde AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, ‘Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçu işlediğine dair şüphe olmadığını ve sorumluların hesap vermesini istediklerini’ belirtti. Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları ve insanlık dışı eylemler işlediği şüphesizdir ve sorumluların hesap vermesi gerektiği konusunda açık olduk” dedi.

‘ABD’nin daha önce de Rusların Ukrayna’da insanlık dışı eylemler işlediğini tespit ettiğini’ ifade eden Bakanlık, ‘Rus güçlerinin işlediği suçların uluslararası yasaları ihlal ettiğini ve bu suçların cezasız kalmaması gerektiğini’ belirtti. Bakanlık, “Ancak, ABD’nin Ukrayna’da işlenen savaş suçları ve insanlık dışı eylemlere ilişkin tespitleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) bağımsız kararlarından ayrıdır” değerlendirmesinde bulundu.

UCM Savcısının bağımsız bir aktör olduğunu ve kendi delillerine dayanarak kovuşturma yapacağını kaydeden ABD Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, ‘savaş suçlarının faillerinin hesap vermesini desteklediklerini’ belirtti.

ABD, UCM’YE TARAF ÜLKELERDEN BİRİ DEĞİL

ABD’nin taraf ülkelerden biri olmadığı UCM, Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, dün (17 Mart) bir açıklama yaparak Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir