ABD’den Çin’i kızdıracak adım: ABD heyeti, Tayvan Dışişleri Bakanı Wu ile bir ortaya geldi

ABD Kongresi’nden Massachusetts Senatörü Ed Markey’in liderlik ettiği 5 kişilik heyet, Tayvan’ın başşehri Taipei’ye geldi. Heyet, burada Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ile görüştü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan, ABD delegesinin ziyaretine ait yapılan açıklamada, “Senatör Ed Markey liderliğindeki ABD kongre heyetine ziyaretleri için teşekkür ederiz. Otoriter Çin, demokratik Tayvan’ın nasıl bağlantılar kuracağını, takviye kazanacağını dikte edemez” denildi.

ABD heyetinde Massachusetts Senatörü Ed Markey ve Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Aumua Amata, Don Beyer ve Alan Lowenthal bulunuyor. Heyetin, ilerleyen saatlerde Tayvan Devlet Lideri Tsai Ing-wen ile bir ortaya gelmesi bekleniyor.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ KRİZE NEDEN OLMUŞTU

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin-ABD ortasında diplomatik krize neden olmuştu. Çin resmi makamları Pelosi’yi Tayvan’ı ziyaret etmemesi konusunda uyarmış, ziyaretin akabinde ise ABD-Çin ortasındaki üst seviye birtakım görüşmeleri askıya almış ya da iptal etmişti.

Çin ayrıyeten, Tayvan adası etrafında kapsamlı askeri tatbikat başlatmıştı.