20 yılda yapılan oyun koleksiyonu Ukrayna bombardımanında yok oldu

Ülkemizin kuzeyinde patlak veren Ukrayna Savaşı’na akıl mantık erdirmek gerçekten çok zor. Tabi ki bazı hesaplar yapılarak bu işin içine girildiği ve orada yaşayan masum insanların gözetilmediği bir gerçek.

İşin siyasi boyutunu konuşmak bize düşmez ama dünyanın birçok bölgesinde olan ve bazı ülkelerin gözünü kapadığı diğer tüm savaşlarda olduğu gibi yine tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu savaşta da maalesef binlerce kişinin ölmesi, milyonlarca kişinin evinden, yurdundan ayrılması söz konusu. Neresinden tutarsanız tutun, acı bir tablo var karşımızda. Diğer taraftan bu savaşta insanların yanı sıra koca bir tarih, kültür ve müzelik koleksiyonlar da tarihe karışıyor.

20 yılda yapılan oyun koleksiyonu Ukrayna bombardımanında yok oldu

20 yılda yapılan oyun koleksiyonu Ukrayna bombardımanında yok oldu

İşte it8bit isimli bir Facebook hesabından yapılan paylaşıma göre Rusya’nın bombardımanı sonucu Ukrayna’da büyük bir oyun koleksiyonu da yok olmuş durumda. Verilen bilgilere göre toplaması 20 yıldan uzun süren ve 1950 ile 2000’li yıllar arasında çıkan 500’den fazla konsol ve bilgisayarların, atılan bir bomba sonucu yok olduğu belirtilmiş. Yapılan açıklamada Ukrayna’daki Maripul Bilgisayar Müzesi’nin atılan bir bomba nedeniyle büyük oranda tahrip olduğu söyleniyor.

Açıkçası koleksiyon işi zor ve yıllar sürmesi ile zahmetli bir iş. Bildiğiniz gibi biz de Merlin’in Kazanı olarak hayata geçiremesek de yıllardır ülkemizde bir oyun müzesi açmayı hedefliyoruz. Koleksiyonumuzda bine yakın parça bulunuyor. Ama bu tarz bir müzeyi hayata geçirmek gerçekten de çok zor. Savaşın kahreden durumu dışında dünyanın neresinde olursa olsun hali hazırda kurulan bir müzenin yok olması da oldukça acı bir durum.