1975 ve 2012’den sonra tekrar bölgenin başına bela oldular! ZİHA’lar onlar için havalandı

Sağlam, AA muhabirine, çayır tırtılının (Lepidoptera) Marmara’da habitatı olan canlılardan olduğunu ve ortalarında ayçiçeğinin de bulunduğu yaklaşık 150 kadar bitki çeşidinden beslendiğini söyledi.

Çayır tırtılının bu yılki kadar popülasyon göstermesini iklimsel değişikliklere bağlayan Sağlam, “Çevre direnci dediğimiz çeşitli şartlar var. Bu istikrarın içinde hem canlı hem cansız faktörler var. Cansız faktörler içinde bilhassa iklim şartları, sıcaklık, nem ve bölgenin yağış oranı direkt etkilemekte. Bilhassa iklim şartları bu böceklerin dönemsel olarak sayıca çok artmasına ve salgın yapmasına neden oluyor.” diye konuştu.

İLK SALGIN 47 YIL EVVEL YAŞANDI

Sağlam bölgede daha evvel de bu türlü bir popülasyon artışlarının yaşandığına dikkati çekti.

Çayır tırtılının salgın boyutundaki birinci popülasyon artışının 47 yıl evvel olduğuna işaret eden Sağlam, “Şu anda çayır tırtılı salgını ile karşı karşıyayız. Bu salgına baktığımızda 1975 yılında bölgemizde bu türlü bir salgın kayıtlarına rastlıyoruz. 2012 yılında yeniden emsal bir salgın ile karşı karşıya kaldık. 2022 yılında tekrar bir salgın yapmış durumda.” dedi.

“ŞU AN İÇİN KİMYASAL ÇABADAN ÖTEKİ ALTERNATİF YOK”

Çayır tırtılıyla fizikî, biyolojik, biyoteknik gayret usulleri kullanılabildiğini tabir eden Sağlam, lakin şu durumda kimyasal gayretten öteki alternatif bulunmadığının da altını çizdi.

Hızla sonuç vermesi bakımından üreticinin de tırtıldan kurtulma isteğini göz önüne alındığında kimyasal çabanın alanda tek tahlil olarak durduğunu belirten Sağlam, “Kimyasal gayrette kullanılan ilaçlar çok kıymetli. Bu ilaçların kısa müddette tesirli olanları var daha da uzun süren tesirli olanlar da var. Bu türlü salgın durumunda öteki yararlı böcekleri de düşünerek, kimi alanlarda daha kısa müddet tesirli ilaçlar tercih edildi.” dedi.

Sağlam, ilaçlamada birtakım arı kolonilerinin de etkilendiğini söz etti.

ÖNCEKİ SALGINLARI DA GÖREN ÇİFTÇİ ANLATTI

Karavakılavuz Mahallesi’nde yaşayan 72 yaşındaki çiftçi Hamit Genç de çayır tırtılının ayçiçeği tarlalarını bu kadar istila etmesine birinci kere 1975 yılında şahit olduğunu söyledi.

O yıllarda gayret kaidelerinin kıtlığına dikkati çeken Genç, “Tırtıl birinci kere 1975 yılında görüldü lakin hiçbir gayret yapılamadı tırtıl yiyebildiği kadar yedi ömrü bitti, terk edip gitti ancak binlerce dekar arazi de gitti. O devir hiç çaba edemedik.” dedi.

Genç, bu yıl ise yaklaşık 2 hafta evvel bir kaç tarlada görülen tırtılın bir anda tüm Trakya’yı sardığını anlattı.

70 yaşındaki çiftçi Halil Demir de 2012 yılındaki çayır tırtılı salgınında da tarlasını tırtılların istila ettiğini söyledi.

O periyotta ilaçla gayret ettiklerini anlatan Demir, lakin bu yılki salgının daha fazla olduğunun altını çizdi.

ZİHALAR ÇAYIR TIRTIRLARI İÇİN HAVALANDI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, çiftçilerin çayır tırtılı ile karadan yürüttüğü gayretine, zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile havadan takviye veriyor.

Balıkesir Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde hareket eden Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı grupları Karesi ilçesi kırsal Şamlı Mahallesi’nde ayçiçeği tarlalarında ZİHA’ları havalandırdı. Pilotlar tarafından belirlenen koordinatlarda hareket eden ZİHA’lar nokta atışı ile ayçiçeğindeki çayır tırtıllarını etkisiz hale getiriyor.

İLK EVVEL TRAKYA BÖLGESİNDE GÖRÜLDÜ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Serkan Akça ve Balıkesir Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Şamlı Mahallesi’nde ayçiçeği tarlalarında ZİHA’lar ile ilaçlama yapan takımlara eşlik etti. Bu yıl Trakya bölgesinde çayır tırtılı ile çaba başladığı bilgisini veren Lider Akça, ayçiçeğine ziyan verdiği tespit edilen çayır tırtılının Balıkesir bölgesinde de görülmesi üzerine gayrete ZİHA’lar ile takviye vermeye başladıklarını söyledi.

MÜCADELEYE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

Özellikle Bandırma, Manyas, Gönen, Susurluk ve Karesi ilçelerinde ağır bir formda çayır tırtılı görülmeye başlanması üzerine Tarım Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çiftçilere ilaçlamalar konusunda duyurular yaptı. Bu duyuruların akabinde çiftçilerin ilaçlamalara başladıklarını belirten Lider Akça, “Büyükşehir Belediyesi olarak nasıl çiftçimizi her hususta destekliyorsak, bu tıp uğraşlarda de çiftçimizin yanında oluyoruz. Bu yıl Balıkesir genelinde 245 bin dönümlük toprağa ayçiçeği ekildi. Bu yerlerin ilaçlanmasında zirai insansız hava aracı ile dayanak veriyoruz” dedi.

İLAÇLAMALAR ARILARIN OLMADIĞI AKŞAM SAATLERİNDE YAPILACAK

Çayır tırtılı ile çabaya Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da takviye verdiğini söyleyen Balıkesir Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, “Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz çiftçilerimize havadan ilaçlama formülü ile büyük bir takviye veriyor. Bu zirai zararlıya karşı, gündüz vakitlerinde tespit ve haritalandırma süreçleri yapılacak. Gündüz ağır arı faaliyetlerinin bulunması nedeniyle arıların aktif olmadığı akşam saatlerinde ise insansız hava araçları ilaçlamaları yapmaya devam edecek” diye konuştu.

‘TARLANIZI DENETİM EDİN ARICILARI UYARIN’

Çiftçilerin sık sık tarlarını denetim etmelerini isteyen Alkan, şunları söyledi:

“Çiftçiler çayır tırtılı zararlısını tespit etmeleri halinde İlçe Tarım Müdürlüklerine çabucak bilgi versinler. Kimyasal uğraşta bir bitkide 3-5 adet yahut metrekarede 20 adet larva tespit edildiğinde Deltamethrin 25 g/l etken unsurlu bitki muhafaza eserleri ile sabah ya da akşam saatlerinde ilaçlama yapmaları kıymet arz ediyor. İlaçlama yapacak olan çiftçilerimiz bölgelerindeki arıcılara da bilgi vermeleri uygun olacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA